Poporodní bonding, tzv. skin-to-skin contact

Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a rodiči. Skin-to-skin contact (česky kontakt kůže na kůži) pomáhá novorozenci přizpůsobit se náhlé změně životu mimo dělohu. Podporuje matku, aby zahájila kojení a vytváří velmi intenzivní láskyplný vztah mezi matkou a dítětem. Bonding je přímo spjatý se skin-to-skin praktikou.


Skin-to-skin je praktika, kdy se dítě po porodu jemně osuší a položí přímo na matčin obnažený hrudník. Následně se přikryjí teplou dekou a alespoň hodinu až dvě se seznamují, mazlí, probíhá první krmení. Dítě se v této chvíli cítí velmi bezpečně. Díky známému tepu vašeho srdce a tepla vašeho těla se zcela uklidní. Skin-to-skin pomáhá rodičům navázat kontakt s jejich dítětem a podporuje lepší fyzické a vývojové výsledky dítěte.


10 důvodu, proč je skin-to-skin contact důležitý

  1. uklidňuje a uvolňuje matku i dítě
  2. reguluje srdeční frekvenci a dýchání dítěte
  3. reguluje teplotu dítěte
  4. pomáhá adaptaci dítěte po náhlé změně prostředí z dělohy na svět
  5. stimuluje trávení
  6. podporuje sací reflex dítěte
  7. umožňuje získávání přátelských bakterií z těla matky na tělo dítěte (ochrana před infekcí)
  8. stimuluje uvolňování hormonů pro samovolné vypuzení placenty
  9. stimuluje uvolňování hormonů pro podporu kojení a mateřství
  10. zlepšuje saturaci kyslíkem a snižuje hladiny kortizolu (stresu)

Bonding

Probíhající skin-to-skin bonding

Magická síla skin-to-skin

Co přesně se při kontaktu kůže na kůži děje? Když matka poprvé po porodu drží své dítě na svém nahém hrudníku v náručí, iniciuje to u obou z nich k velmi silným instinktům. Matka zažívá obrovský nával mateřských hormonů, kdy má potřebu začít dítě očichávat, hladit a interagovat s ním. V dítěti se zase probudí instinkty, které ho poženou k prvnímu seznámení s matčiným prstem a dochází k samopřisátí. Pokud se tento jedinečný proces dítěti během prvního seznámení podaří, je velmi pravděpodobné, že si na něj vzpomenou i při dalších pokusech, což vede k menšímu problému s kojením.


Chování novorozence během poporodního bondingu

Pokud bezprostředně po porodu dochází k bondingu dítěte kůže na kůži, jeho velmi výrazný porodní pláč se během několika mála sekund uklidní. Dítě se nachází ve fázi relaxace, kdy se velmi málo hýbe, začne se pořádně probouzet, otevírat oči a reagovat na matčin hlas malými jemnými pohyby paží, ramen a hlavy. Pohyby se postupně zvyšují, dítě zvedá kolena a matka si všímá, že se snaží plazit směrem k prsu. Jakmile se k němu dostane, nastává u něj fáze seznamování, kdy si okolí bradavky žužlá, čichá a matce se tak může zdát, že marně hledá bradavku nebo nemá hlad. Zkuste nic nedělat a důvěřovat reflexům novorozeně, které po seznámení s prsem nakonec uchopí bradavku a začne sát. Maminka i dítě většinou ke konci prvního kojení usnou.


Pokud byla matce během porodu podávána analgetika, může být dítě ospalé a proces seznamování se a následné první kojení trvá déle. Někdy se nemusí povést vůbec. Rozhodně ale není nic ztraceno a příležitostí o navázání vztahu s miminkem bude ještě dost. Je ale zapotřebí být trpělivá, klidná a snažit se zajistit ničím nerušené podmínky. Tlak dítěti nepomůže.


Pokud vám je skin-to-skin bonding sympatický a považujete ho za důležitý, vyberte si pro svůj porod porodnici s certifikátem Baby Friendly Hospital. Získání certifikátu je podmíněno podporou kontaktu kůže na kůži.


Zdroj:

  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2

3 názory na “Poporodní bonding, tzv. skin-to-skin contact”

  1. Pingback: Porod do vody - Dula Tereza

  2. Pingback: Baby Friendly porodnice v Moravskoslezském kraji - Dula Tereza

  3. Pingback: Mateřské mléko - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *