Dítě ihned po porodu

Spousta rodičů má zkreslenou představu o tom, jak bude jejich dítě bezprostředně po porodu vypadat. Dítě je většinou vrásčité, namodralé či šedivé, kluzké a mokré, pokryto bílou krémovou hmotnou a hlavičku má oproti tělu mnohem větší. Proč dítě ihned po porodu vypadá takto má svůj zásadní význam, který si vysvětlíme v následujícím článku.

 

Je zcela přirozené, že je dítě při porodu i po něm mírně namodralé nebo šedivé. Jakmile začne dýchat, jeho pokožka se zbarví na přirozeně růžovou barvu. Stejně tak jako je naprosto normální, že je dítě kluzké a mokré. Devět měsíců rostlo a vyvíjelo se v plodové vodě.

 

Mázek

Je zcela možné, že bude vaše miminko pokryto krví společně s bílou krémovou hmotou, které se říká mázek. Mázek pro dítě hraje po porodu velmi důležitou roli a rozhodně by se neměl smýt. Vyskytuje se zejména na hlavičce, za ušima, v podpaží a v tříslech. Tato hmota chránila kůži miminka po celou dobu těhotenství. Obsahuje výživné látky, které se vstřebávají dětskou kůží a chrání ho před mikroorganismy a změnou teploty při příchodu z těla matky na svět. Je to změkčující, relaxační a uklidňující látka na pokožce dítěte. Slouží pro něj jako přírodní pleťové mléko, které se během několika hodin samo vstřebá. Největší část mázku se vstřebá do 24 hodin, zbývající do cca 5ti dnů po porodu.

 

Dítě může být také mírně vrásčité, ale po krátkém čase se vyhladí a zakulatí. Některé z dětí mívají dokonce drobné chloupky na uších nebo jiných částech těla, které v prvních týdnech vypadnou. Je přirozené, že mají děti ihned po porodu mírně zvětšené genitálie.

 

Dítě bezprostředně po porodu
Dítě bezprostředně po porodu

Hlavička

Dětská hlavička je oproti zbytku těla mnohem větší, zašpičatělá nebo nepravidelná. Nepravidelnost a špičatost způsobuje průchod porodními cestami. Při průchodu pánví na hlavičku dítěte dopadá velký tlak. Díky tomu, že lebeční kosti dítěte ještě nejsou srostlé (mohou se mírně překrývat), může děťátko bezpečně projít porodními cestami a jeho hlavička se nepoškodí. Z tohoto důvodu se po porodu zdá, že je hlavička zašpičatělá, ale brzy se zakulatí. 

 

Dítě otevře oči již brzy po porodu. Možná ještě dříve než se objeví celé jeho tělíčko. Děťátko je ihned po porodu vzhůru a bude vás hledat. Všechny smysly dítěte jsou v této chvíli velmi citlivé a je pro váš společný vztah velmi důležitý společný čas. Jeho kůže, uši, oči a ústa reagují na jakoukoli stimulaci. První hodinu až dvě je dítě po porodu velmi bdělé. Mnohem více než následující dny. Bude se chtít seznámit se světem, poprvé se nadechne a uvidí. Aby mohly plíce a zažívací systém samostatně fungovat, dítě začíná samo dýchat a sát mateřské mléko. Z těchto důvodu je v Baby Friendly porodnicích kladem obrovský důraz na bonding. 

 

Pokud vám bonding není ze zdravotních či jiných vážných důvodů povolen, nezoufejte. Ihned, jakmile budete mít prostor s miminkem skin to skin, tzn. kůže na kůži být, snažte se, aby tato chvíle trvala co nejdéle. Dítě vás potřebuje nejen v prvních hodinách, ale také v následujících dnech a týdnech. Potřebuje být u vás, blízko známého tepu vašeho srdce a tepla vašeho těla. 

 

Zdroj:

  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *