Dula u porodu. Jaká je její role?

Dula u porodu je pro rodičky přínosná po fyzické i citové stránce. Mnoho výzkumů dokazuje, že během přítomnosti duly při porodu dochází k menším lékařským zásahům a komplikacím. Pobyt v nemocnici bývá kratší. Dula umožňuje ženám a jejich partnerům přivést na svět děti jednodušším způsobem a pomůže jim prožít příjemnější porod s dalekosáhlými příznivým důsledky.


Kdo je dula?

Porodní dula je slovo řeckého původu, které znamená pečovatelka, pomocnice u porodu. Dula je laskavá a zkušená žena, která při porodu pomáhá psychicky i fyzicky. Díky svým zkušenostem a znalostem se pro budoucí matku stává průvodkyní porodem. Můžeme ji také nazvat jako porodní kouč, který je přínosný mimo jiné i pro otce či jiný blízký doprovod rodičky. Dula se učí podporujícímu, tichému a ubezpečovacímu přístupu. Všechny lékařské postupy zná a je připravena ženě cokoli vysvětlit.


Role duly

Jednou z hlavních priorit duly je vést porod přesně tak, jak si jej ženy vysnily. Dula u porodu dohlíží na to, aby byl dodržen porodní plán, ale v žádném případě nezasahuje do lékařských rozhodnutí. Dula není lékařka, zdravotní sestra ani porodní asistentka. Během výcviku se dula samozřejmě učí jednotlivé lékařské zásahy, ale to z důvodu, aby je mohla vysvětlit rodičce, jejímu doprovodu a zbavit je případných nejistot a strachů.


Dula ženám poskytuje nevtíravou, soucitnou, respektující, láskyplnou a zkušenou podporu u porodu. Nesnaží se zasahovat do vztahu matky a otce či jiné blízké osoby. Podstata duly je mateřskost, péče a množství zkušeností, které rodičce předává. Duly nabízí náruč a citovou podporu rodičky i jejímu doprovodu. Některé rodičky od duly očekávají vedení. Mají rády, když je vše pod kontrolou a duly jim říkají co mají dělat a jak to mají dělat. I takovou roli dula hraje a je to naprosto v pořádku. Dula se přizpůsobuje potřebám rodičky a poskytuje ji přesně to, co potřebuje. Každá matka je jiná a každá matka potřebuje jinou péči. Dula je respektující žena, která se každé matce přizpůsobí a za žádné její rozhodnutí ji nesoudí.


Kde dulu hledat?

Hledáte dulu a nevíte kde ji najít? Na stránce duly.cz v seznamu dul naleznete kompletní seznam certifikovaných dul, dul absolventek či studentek v České republice, které se sdružují v České asociaci dul.


Zdroj:

  • KLAUS, Marshall H., John H. KENNELL a Phyllis H. KLAUS. Porod s dulou: rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu. Přeložil Vlasta JIRÁSKOVÁ. Praha: One Woman Press, c2004. ISBN 80-86356-34-5.

2 názory na “Dula u porodu. Jaká je její role?”

  1. Pingback: Otec i dula u porodu. - Dula Tereza

  2. Pingback: Rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *