Otec i dula u porodu.

Porodní oddělení je pro muže zvláštním místem, kde se tváří v tvář setkává s realitou porodu. Poprvé cítí doposud neznámé pachy, slyší křik rodiček a vidí svou milovanou ženu trpět. Muž má silnou touhu udělat cokoli, aby ženě od obrovské bolesti ulevil. Cítí, že žena potřebuje projevit lásku a podporu. Bývá ale často zmatený, když ho žena odmítne, nebo je agresivní a pak zase citlivá. V tuto chvíli je dula u porodu podstatná. Dula jeho roli nepřebírá, ale posiluje. Společně tvoří velmi silnou dvojici podporující ženu při porodu.

 

Otec u porodu

Během porodu je na otce často vyvíjen velký tlak. Předporodní kurzy muže učí, co mají při porodu dělat, ale ti ve výsledku nemají tolik času trénovat, aby si zapamatovali všechny praktické informace a mohli se tak u porodu zachovat přesně podle očekávání. Navíc si sami na svou novou roli otce teprve zvykají, jsou nervózní, vidí svou drahou polovičku trpět a neví, zda je to v pořádku nebo je její bolest již za hranou. Netuší, v jaké se zrovna nachází fázi a jak by ji mohli ulevit.


Muži se během porodu často snaží žertovat nebo si vědomě či nevědomě v hlavně promítají myšlenky typu proboha, co já tady vlastně dělám? Zkušený lékař Martin Greenberg svůj vlastní zážitek popisoval slovy, že byl přímo rozčílen, jaký obrovsky strach během porodu svého prvního dítěte vedle ženy prožíval, když jej s ní nechali samotného. Na žádném jiném nemocničním oddělení se od rodinného příslušníka neočekává tolik, jako v porodnici.


Dula u porodu

Dula se s budoucími rodiči v ideálním případě setkává již před samotným porodem. Probírá s nimi porodní přání, na základě kterých jim doporučí vhodnou porodnici, popisuje, jak porod probíhá a vysvětluje otci, jak se žena během porodu může cítit, jak se ji mohou měnit nálady a jaké chování se od něj očekává. Ženu dula před porodem učí stát si za svými potřebami a pomáhá ji získat sebedůvěru. Dula může ženě pomoci pracovat s porodem, vést ji, aby zůstala uvolněná a cítila se v bezpečí a pohodlně, dokud se porod nerozjede. Nastávající rodiče si na dulu zvyknou, důvěřují ji a je pro ně snazší se ní během porodu nechat vést, jelikož ji plně důvěřují. Pokud hledáte dulu ve svém kraji, doporučuji vám navštívit stránky Česká asociace dul.


Otec i dula u porodu

V otci se během porodu mísí různé pocity a neví co se s ženou doopravdy děje. K tomu, aby její pocity pochopil mu pomáhá dula. Tlumočí mu potřeby ženy a dává mu jistotu v činech, které se chystá udělat. Vysvětluje mu, co se právě v těle ženy odehrává a co potřebuje. Muž je obvykle za přítomnost duly neskutečně vděčný, jelikož ví, že má s porody zkušenosti a cítí se tak vedle ní v bezpečí. Dula skutečnou roli otce nezastává. Dula společně s otcem tvoří silnou dvojici, podporující ženu při porodu. Tvoří velmi silný pár, díky kterému se žena cítí bezpečně a milována. Dula roli otce naopak posiluje. Díky radám, které muži dula předává, ho činí důležitějším a vytváří tak mezi párem prohloubení jejich společného vztahu. Pro muže je důležité, aby měli u porodu svou vlastní roli a neměli pocit, že jsou v místnosti navíc.


Personál a přítomnost otce

Přítomnost otce bývá v některých porodnicích nehezky přijímaná z pohledu personálu. Mají vůči přítomnosti otce u porodu výhrady. Například muže během gynekologických vyšetření nebo zavedení epidurálu posílají pryč. Přesně tyto momenty jsou však pro ženu nejdůležitější a jeho podporu nejvíce potřebují. Rozhodně se tak ale k partnerům u porodu nechovají všude. Přehled porodnic, které přítomnost muže během porodu podporují, naleznete v našem článku seznamu Baby Friendly porodnic.


Rodička a přítomnost otce

Pro většinu žen je přítomnost partnera u porodu klíčová. Potřebují vědět, že s nimi partner porod prožívá a je plně přítomný. Potřebují cítit partnerovu lásku, jeho důvěru, že celý porod zvládnou a hlavně potřebují vědět, že se za ně muž v jakékoli situaci postaví. Žena cítí, když na její chování muž reaguje s laskavou péčí a dává ji tak najevo svou starostlivost.


Spolupráce otce a duly u porodu

Otec i dula u porodu mají stejný cíl. Chtějí zajistit, aby žena prožila respektující, bezpečný porod a cítila se během něj milována a podporována. Rozdíly v chování duly a otce se odráží pouze od jejich zkušeností. Duly mají na rozdíl od muže s porody velké zkušenosti. Muži jsou u porodu často poprvé v životě. Při vstupu lékaře do místnosti se muži často od ženy odtáhnout a nemyslí to zle, jen tak projevují respekt k personálu. Žena se v této chvíli může cítit osamělá, ale za přítomnosti duly tomu tak není. Dula od ženy neodchází, je stále s ní a nepouští ji. Žena se díky ní cítí v bezpečí. Když pak muž vidí chování duly, sám u ženy při dalších podobných situací zůstává, jelikož je dula jeho vzorem chování a vidí, že jeho přítomnost nijak nepřekáží.


Pokud váš partner k porodu jít nechce, není dobré ho k tomu nutit. V takovém případě by jeho přítomnost u porodu způsobovala v ženě akorát napětí, nervozitu a porod by nemusel probíhat dobře. Pro aktivní porod je ženská psychická pohoda velmi důležitá. Ženy jsou pak často nervózní za muže, nevěnují se sobě a svým pocitům, ale spíše tomu, aby se muži u porodu líbilo.


Zdroj:

  • KLAUS, Marshall H., John H. KENNELL a Phyllis H. KLAUS. Porod s dulou: rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu. Přeložil Vlasta JIRÁSKOVÁ. Praha: One Woman Press, c2004. ISBN 80-86356-34-5.

1 názor na “Otec i dula u porodu.”

  1. Pingback: Baby Friendly porodnice v Moravskoslezském kraji - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *