Baby Friendly porodnice v Moravskoslezském kraji

Výběr porodnice je jedním ze základních předpokladů k uvolněnému a přirozenému porodu. Je velmi důležité, aby rodička znala prostředí své porodnice, seznámila se s lékařskými postupy, přístupem a také týmem lékařů a porodních asistentek, které během porodu potká. Pokud žena prostředí porodnice před samotným porodem dobře zná, je s jejich přístupem seznámena, souhlasí s ním a cítí se bezpečně, může se plně uvolnit, bez strachu se svěřit personálu a věnovat se sobě a začátku porodu. V tomto článku se věnuji Baby friendly porodnicím v Moravskoslezském kraji.

 

Co titul „Baby friendly hospital“ znamená?

Česky nemocnice přátelská k dětem je mezinárodně certifikovaný a propracovaný systém na podporu kojení jako nejlepší způsob výživy novorozenců a kojenců.

 

Baby friendly porodnice v Moravskoslezském kraji

Porodnice Frýdek-Místek

Je od roku 2017 zapojena do projektu Přirozený porod v porodnici a s počtem okolo tisíc porodů ročně je čtvrtou největší porodnicí v Moravskoslezském kraji. Samozřejmostí Frýdecké porodnice je přítomnost otce po celou dobu porodu či jiné blízké osoby. Je zde také povolen ambulantní porod. Pokoje jsou v nemocnici maximálně dvoulůžkové, moderně vybaveny s vlastním sociálním zařízením, televizí a bezplatnou WIFI. Porodnice disponuje třemi porodními boxy. Jeden z nich je vybaven masážní vanou, multitracem (porodní křeslo se závěsnými lany). Důležitá je pro porodnici psychická pohoda maminek, kterou se snaží docílit aroma difuzéry, aroma olejíčky na masáže beder a křížové oblasti či reprobedny na poslech příjemné hudby nebo například hypno nahrávky. Na porodní sály, předporodní pokoje, porodní boxy či operační sál se můžete podívat prostřednictvím virtuální prohlídky. Porodnici doporučuji před porodem určitě osobně projít. Tuto možnost máte každou středu na kurzu předporodní přípravy, nebo na dnech otevřených dveří.

 

Porodnice v Moravskoslezském kraji
Porodní box ve Frýdecké porodnici, zdroj obrázku: facebook porodnice Frýdek-Místek

Porodnice Havířov

Řadí se mezi jednu z nejoblíbenějších porodnic v České republice, podporuje aktivní bonding nejen během přirozených porodů, ale také při císařském řezu. Klade důraz na přirozený průběh porodu a omezení zbytečných zásahů a vyšetřování. Disponuje nejmodernější porodní vanou, multitracem (porodní křeslo se závěsnými lany), nabízí služby tejpování, které vám mohou výrazně ulevit od bolesti. Porodnice je také vstřícná vůči ambulantním porodům a vítá spolupráci s dulami a soukromými porodními asistentkami. Předporodní kurz se rozděluje do šesti lekcí. Porodnici si můžete prohlédnout online.

 

Porodnice Karviná

Porodnice vyniká možností volby rodinného pokoje, který obsahuje samostatné sociální zařízení, telefon, ledničku a výběr hned z několika jídel. Rovněž umožňuje ambulantní porod a respektuje individuální porodní plán, který si rodička přinese. Porody zde probíhají v porodních boxech, kde jeden z nich obsahuje masážní vanu. U porodu dodržují maximální intimitu, podporují přítomnost partnera, duly a volbu takové porodní polohy, která je rodičce příjemná. Po dobu 24 hodin má rodička možnost volby farmakologické analgezie nebo epidurální analgezie. Výhodou je také volba inhalační masky s tzv. přípravkem ENTONOX, který je účinný a bezpečný neinvazivní inhalační analgetikum. Na oddělení šestinedělí je rodičce povolen Rooming-In, tedy nepřetržitý kontakt s dítětem.

 

Porodnice Krnov

Pro ženy, které touží po přirozeném, aktivním porodu je jednoznačně nejnavštěvovanější porodnicí Moravskoslezského kraje. Porodnice respektuje všechny zásady a přístupy aktivního porodu, umožňuje také ambulantní porod. Je si vědoma, že většina žen je schopna přivést na svět své dítě bez závažnějších komplikací. Ke každé rodičce přistupují plně individuálně s respektem a se zachováním maximální bezpečnosti. Velkou předností porodnice Krnov je porod do vody, odběr pupečníkové krve a pokud musí dojít k odloučení dítěte od matky, čemuž se porodnice samozřejmě v rámci svého přístupu snaží vyhnout, je možnost muzikoterapie včetně přiložení rukavice lásky, která voní po mamince. Dítě se tak bez matky cítí mnohem komfortněji a není v takovém stresu. Porodnice již od roku 2014 aktivně usiluje o certifikát PPP.

 

Porodnice Nový Jičín

Jedná se o menší porodnici, která si klade za cíl vytvořit příjemnou atmosféru a dodržuje individuální přístup ke každé rodičce. Před porodem porodnice nabízí předporodní kurzy ve čtyřech lekcích. Disponuje moderním vybavením přes masážní polohovatelné porodní lůžko, až po masážní vanu. Rovněž jako předchozí porodnice je vybavena třemi porodními boxy, kde je přítomnost doprovodu otce, duly, soukromé porodní asistentky či jiné blízké osoby samozřejmá. Během porodu můžete využít nejen zmíněné masážní vany, ale také například bylinné napářky. Je zde povolen ambulantní porod. Porodnice plně respektuje porodní plán rodičky.

 

Porodnice Opava

Preferuje porod přirozenou cestou, umožňuje ambulantní porod a nabízí alternativní způsoby vedení porodu. Jedná se o porodnici s nejnižším počtem císařských řezů. Porodnice nabízí předporodní kurzy spojené s prohlídkou porodnice. Disponuje moderním technickým vybavením, které zajistí kvalitní péči o rodičku i dítě. Na přání rodičky může být porod i bez přítomnosti lékaře, který je však v případě nutnosti na blízku. Velkým plus je také bezdrátové monitorování stavu plodu telemetrickou kardiotokografií, který až do vzdálenosti 50 m od monitoru zajistí volný pohyb rodičky.

 

Porodnice Ostrava – Fifejdy

Jedná se o jednu z největších porodnic v Moravskoslezském kraji, která patří k síti intermediárních center zajišťujících péči o těhotné ženy, rodičky, novorozence a předčasně narozené děti od 31. týdne těhotenství. Je velmi moderně vybavená a v roce 2011 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Porodnici si můžete prohlédnou online. Porodnice je vybavená opět třemi porodními boxy. Přítomnost otce nebo jiného člena rodiny je během porodu povolena. Bohužel zde není možnost ambulantního porodu.

 

Porodnice Ostrava – Poruba

Velkou výhodou této porodnice je, že zde nejsou pokoje rozděleny na předporodní a porodní. Pokoj, na který rodička k porodu přichází ihned po přijetí do porodnice, už nemusí opustit. Porodnice tak zajistí vhodné podmínky pro ničím a nikým nerušený porod. Pokoje jsou vybavené gymnastickými míči, masážními pomůckami, křeslem, aroma-lampami a po domluvě také žíněnkou či porodní stoličkou. Porodnici si můžete prohléhnout prostřednictvím video prohlídky.

 

Porodnice je také jediná v Moravskoslezském kraji, která disponuje přístrojem ke snímání EKG plodu. Díky němu může včas rozpoznat rozvíjející se riziko nedostatku kyslíku u plodu v děloze. Během porodu je také možné provést odběr pupečníkové krve. Porodnice umožňuje ambulantní porod. Porodnice má také oddělení rizikového a patologického těhotenství, které je součástí  komplexu porodního sálu s přímou návazností na Neonatologické oddělení. Perinatologická centra jsou pracoviště, která jsou technicky a personálně vybavena pro porod novorozenců všech hmotnostních kategorií. V České republice je vytvořena síť 12ti takovýchto center, v nichž by měly být soustředěny porody všech předčasně narozených a jinak rizikově zatížených novorozenců. Ostrava – Poruba je jednou z nich.

 

Porodnice Ostrava – Vítkovice

Předností Vítkovické nemocnice je gynekologická fyzioterapie, díky které žena rodička může řešit bolesti např. v oblasti pánevními dna. Fyzioterapeutka také může pomoci ženám, kterým se otěhotnět nedaří. Předporodní kurzy s fyzioterapeutkou můžete navštívit zpravidla vždy ve dvou termínech v měsíci. Veškeré informace o novinkách porodnice pravidelně přidává na svou facebookovou stránku Porodnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Určitě můžu s klidným srdcem říct, že se jedná o jednu z velmi oblíbených porodnic Moravskoslezského kraje. Už více než rok a půl nabízí na porodním sále napářku hráze, která pomáhá k uvolnění porodních cest i povzbuzení kontrakcí. Spolu se speciální směsí bylinek je vhodná také v rámci relaxace a navození příjemnější atmosféry.

 

Porodnice Třinec

Vyniká zejména přípravou a nabízenými službami nastávajícím maminkám. Porodnice poskytuje odborně vedené kurzy předporodní přípravy, které zahrnují tématické přednášky, cvičení a plavání těhotných. Právě cvičení v bazénu je velké plus této porodnice. Ohromný význam mají také přednášky odborných specialistů na témata potravinových doplňků vhodných pro nastávající maminky, pomůcky ke kojení a odstříkávání mateřského mléka nebo o epidurální analgezii, kterou vede lékař anesteziolog. Porody se zde vedou co nejcitlivěji za pomoci využití uvolňovacích technik a pomůcek, jako jsou rehabilitační míče, masážní válečky, balónky a další.

 

Zdroje:

Oficiální webové stránky porodnic:

2 názory na “Baby Friendly porodnice v Moravskoslezském kraji”

  1. Pingback: Poporodní bonding, tzv. skin-to-skin contact - Dula Tereza

  2. Pingback: Otec i dula u porodu. - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *