Jak vybrat porodnici

Výběr porodnice je jednoznačně jedna z velmi důležitých položek na seznamu rodičky. Může se zdát, že vám devět měsíců na výběr porodnice stačí, ale určitě je dobré výběr nepodcenit, zodpovědět si na níže vypsané otázky a porodnici osobně navštívit.

 

Důležité otázky

Při rozhodování, jakou porodnici si pro narození svého dítěte zvolíte, odpovězte si na následující otázky. Věřím, že vám při výběru porodnice pomohou.


  1. Jak k porodu já sama přistupuji?
  2. Chci přirozený porod, bez minimálních lékařských zásahů?
  3. Nebo naopak beru porod jako lékařskou záležitost, kdy mi nevadí, že dojde k umělému přetržení blan, časnému zavedení epidurálu, následně oxytocinu s tím, že tyto kroky mohou vést k císařskému řezu?
  4. Koho chci mít při porodu u sebe? Dovolí mi porodnice mít během porodu partnera i dulu?
  5. Pokud jsem si jistá, že chci u porodu dulu či soukromou porodní asistentku, bude s tím porodnice v souladu?
  6. Požaduji, aby byl porod co nejintimnější nebo mi nevadí, že se během mého porodu u mě vystřídá několik lékařů či sester?
  7. Jak dlouho chci být po porodu v nemocnici?
  8. Požaduji, aby bylo miminko celou dobu v porodnici spolu se mnou na pokoji?

K zodpovězení všech otázek výše vám pomohou dny otevřených dveří porodnic, zkušenosti kamarádek či známých z okolí, můj článek porodnice v Moravskoslezském kraji a také konzultace se zkušenou dulou či porodní asistentkou z vašeho kraje. Záměrně nezmiňuji lékaře, jelikož vím, jak nabitý program denně mají a bohužel jejich pracovní vytížení jim nedovoluje věnovat se rodičkám takovou dobu, aby si vyslyšeli všechny jejich přání, představy a adekvátně jim poradili.


Péče během porodu

V porodnicích o ženu většinou pečuje hned celá řada lidí. Různě se střídají doktoři, sestry podle směn, nebo vytížení nemocnice. Málokdy se stane, že o ženu pečuje jedna porodní asistentka. Pro ženy to bývá často zmatené, neosobní, může to mít vliv na vnímání průběhu porodu. Žena navíc tyto osoby a návštěvy vnímá často pouze jako technické, nikoli citlivé.


Pokud však budete mít štěstí a narazíte na porodní sestru, která bude během porodu s vámi, uklidní vás, namasíruje, uvolní a poskytne informace o průběhu těhotenství jako takovém, nikoli pouze o lékařských záležitostech, hraje stejnou roli jako dula. Bohužel tomu tak není často. Zdravotní sestry mají na starost hned několik pacientek. U všech hlídají jejich zdravotní stav (postup porodu, tep, tlak, teplotu matky, stav plodu a změny jeho srdečního rytmu). Zde není čas na dlouhé povídání. Pokud cítíte, že potřebujete citlivější a intimnější porod, určitě u porodu zvažte přítomnost duly.


Jak vybrat porodnici vám také může velmi pomoci stránka Průvodce porodnicemi Aperio, která mapuje porodnice po celé České republice včetně zkušeností rodiček.


Zdroj:

  • KLAUS, Marshall H., John H. KENNELL a Phyllis H. KLAUS. Porod s dulou: rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu. Přeložil Vlasta JIRÁSKOVÁ. Praha: One Woman Press, c2004. ISBN 80-86356-34-5.

1 názor na “Jak vybrat porodnici”

  1. Pingback: Porod do vody - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *