Porod do vody

Voda je stejně jako oheň, vzduch a země živel. V plodové vodě každý z nás po dobu devíti měsíců roste a vyvíjí se. Plodová voda v děloze je pro miminko jako malé moře. Chrání ho před šokem i poraněním. Voda hraje pro člověka důležitou roli nejen v prenatálním období, ale také v následujících letech a dospělosti. Ve vodě relaxujeme, uvolňujeme svalové napětí, využíváme ji k terapii, ke cvičení a používáme také pro očistu a posvěcení. 

 

Voda ženy během porodu přitahuje. Voda přirozeně nadnáší a snižuje působení gravitace. Díky stavu beztíže může rodička libovolně měnit polohy. Voda by měla být příjemně teplá. V žádném případě by neměla být horká. Teplá voda navíc ženám pomáhá od bolesti silných stahů. Využití benefitů teplé vody během druhé fáze těhotenství je pro ženu velmi přínosné a má pro porod velkou hodnotu. Některé ženy chtějí v bazénku dokonce zůstat a dokonce do něj i porodit. Samozřejmě je to možné, ale většina žen na samotný porod z vody vylézá. Důvodem je právě podpoření stahů pomocí síly gravitace.

 

Pozitivní dopady porodu do vody

Porod do vody nemá pozitivní vliv pouze na rodičku, ale také na samotné dítě. Je to způsob, jak zmírnit děťátku trauma z porodu a jak mu poskytnout jemný přechod z vodního světa dělohy do gravitačního pole Země. Jedním z průkopníků porodu do vody je také známý porodník Michel Odent, který teplou vodu používal k zmírnění bolestí při otevírací fázi. V druhé době porodní doporučuje ženám z vody vylézt. Odent ze své praxe tvrdí, že pobyt ve vodě pomáhá těm ženám, kterým otevírací doba trvá velmi dlouho a bolestivě. Obzvláště pokud trpí bolestmi zad. Příznivý vliv vody zaznamenal také u žen, které měly potíže s postupem otevírání děložního hrdla nad 5 cm.

 

Během pobytu ženy v porodním bazénu Odent doporučuje ztlumit světla, ženu nerušit a nechat teplou vodu během několika hodin působit na plné otevření děložního hrdla. Odent také prohlásil, že ponoření ženy do teplé vody je efektivní, jednoduchý a ekonomický způsob, jak snížit spotřebu léků a míru zásahů do průběhu porodu.

 

Bolest bývá ve vodě menší. Důvodem je, že tělo v teplé vodě přestane vylučovat stresové hormony, např. adrenalin a začne více vylučovat endorfiny, tedy hormony které tlumí bolest a uvolňují tělo. Teplé nebo studené obklady, rozprašovač, láhev s horkou vodou, led nebo přírodní houba namočená ve vodě jsou osvědčené způsoby jak ženu osvěžit a uvolnit ji od porodních bolestí. Polohy, které se dají v bazénku provádět jsou různé. Některé ženy volí neustálý pohyb ve vodě. Některým ženám je velmi příjemné klečet na všech čtyřech přes hranu bazénu. Jsou i ženy, které ve vodě dřepí a rukama se opírají o hranu bazénu. S polohou vám může pomoct i partner a podpírat vás. Může za vámi vlézt i do vody. 

Porodní vana v Havířově
Porodní vana v Havířově

Průběh porodu do vody

Před přesunutím rodičky do vody se doporučuje, aby porodní asistentka zkontrolovala srdeční ozvy dítěte. Pokud bude zapotřebí, dají se ozvy dítěte poslouchat i během pobytu ve vodě. Ve vodě si může žena měnit polohy jak se jí zlíbí. Díky nadnášení jsou změny poloh velmi jednoduché. Během pobytu ve vodě by měla žena stále zhluboka dýchat a být uvolněná. Když se ženě ve vodě opravdu podaří plně se uvolnit, porod poté postupuje velmi rychle. Spousta žen tvrdí, že se jim ve vodě změní vnímání bolesti a dokážou mnohem lépe přijmout intenzitu stahů.

 

Občas se může stát, že stahy zpomalí a jejich intenzita poleví. V tuto chvíli je určitě dobré z vody vstát a využít působení gravitace, aby porod opět postoupil. Porod se pak opět rozjede. Jakmile je děložní hrdlo zcela otevřené, budete možná chtít vylézt ven a možná také ne. Ani jedna z možností není špatně. V případě, že praskne vak blan, není potřeba měnit vodu. V případě, že dojde k zakalení vody exkrementy, stačí je pouze vytáhnout. Ani v tomto případě není zapotřebí vodu měnit.

 

Důvody, kdy se pobyt ve vodě nedoporučuje:

  1. žena se ve vodě necítí příjemně
  2. velmi dlouhá druhá porodní fáze (důvodem je například nadměrná velikost dítěte)
  3. poloha dítěte koncem pánevním
  4. tíseň plodu, poznáme například podle zakalené plodové vody

Průběh porodu do vody je většinou velmi rychlý. Teplá voda pomůže změkčit tkáně hráze, takže dítě jemně vpluje do vody a často ani nedochází k natržení hráze. Voda v bazénku se velmi brzy zabarví krví. Nebojte, riziko infekce nehrozí. Krev z výstelky dělohy je sterilní. Poté můžeme dítě ihned z vody vytáhnout a začít bonding, nebo si na 1 až 2 minuty odpočinout, nechat dítě aklimatizovat a poté ho k sobě přivinout.

 

Chladnější teplota vzduchu na kůži dítěte povzbudí začátek dýchání. Klidně můžete vynořit pouze hlavičku a tělíčko nechat nadále v teplé vodě. Pokud má dítě ve vodě hlavičku, kyslík a krev bude i nadále přicházet pupeční šnůrou z placenty. Pro ženu je určitě bezpečné ve vodě zůstat i do příchodu dalších kontrakcí, které zajistí vypuzení placenty ven. Většinou se to děje do 10-20 minut od porodu dítěte. Jakmile se dítě přisaje, ucítíte silné děložní stahy. V tuto chvíli je dobré vylézt z vody ven, postavit se nebo kleknout a porodit placentu. Porodní asistentka už má pro vás většinou připraveny teplé ručníky, do kterých se zabalíte a v místnosti zvýší teplotu, aby vám bylo hezky teplo.

 

V moderních českých porodnicích je porod do vody minimálně na jednom porodním boxe umožněn. Rovněž jsou již běžně dostupné vodotěsné monitory pro hlídání srdečních ozev miminka. 

 

Zdroj:

  • KLAUS, Marshall H., John H. KENNELL a Phyllis H. KLAUS. Porod s dulou: rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu. Přeložil Vlasta JIRÁSKOVÁ. Praha: One Woman Press, c2004. ISBN 80-86356-34-5.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *