Rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou

Porodní asistentka zajišťuje lékařský dohled. Dula psychickou podporu ženy. To je hlavní rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou. Navzájem se velmi dobře doplňují a jsou pro ženu a muže obrovskou oporou. Porodní asistentka je zdravotník a specialista na fyziologický porod. Dula není zdravotník a je specialista na emoční, fyzickou a psychickou podporu.


Rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou

Zdroj fotografie: baby-chick.com

Porodní asistentka

Porodní asistentka je plně zodpovědný zdravotnický pracovník. Ženám poskytuje zdravotnickou podporu, péči už v těhotenství, během porodu i po něm. Je plně zodpovědná za vedení porodu a následnou péči novorozenců.

Zajišťuje preventivní opatření, podporu normálního porodu a součástí zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu v oblasti gynekologie.


Její práce zahrnuje také předporodní přípravu a přípravu k rodičovství.


Při příchodu do porodnice vás porodní asistentka přijme, vyšetří a následně asistuje u celého porodu. Bohužel však nemůže být plně přítomná celý čas, protože má na oddělení další rodící ženy. V tom případě porodní asistentky velmi kladně vítají pomoc a práci dul.


Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí, včetně domácího prostředí, ambulantních zdravotnických zařízení, nemocnic, klinik, nebo zdravotnických středisek.


Pokud si přejete domácí porod nebo osobní porodní asistentku jako doprovod do porodnice, podívejte se na stránky www.unipa.cz.


Dula

Posláním duly je poskytovat emocionální, psychickou a fyzickou oporu těhotné ženě a její rodině. Se ženou se zpravidla setkává ještě před porodem a provází ji celým obdobím těhotenství, kdy ji podporuje, předává zkušenosti a potřebné informace. Následně ženu doprovází k porodu a je nápomocná i v šestinedělí.


Dula neposkytuje zdravotnické služby. Nepřebírá žádnou zodpovědnost za zdravotní stránku porodu a nezasahuje do kompetencí lékařů, porodních asistentek ani dalšího zdravotnického personálu. Je platnou členku týmu, který poskytuje individuální podporu rodící ženě a její rodině.


Dula plně respektuje lidská práva a svobodnou volbu klientky. Žádným způsobem nezneužívá vztah ke klientce a její rodině. Všechny informace ohledně zdravotního, fyzického i psychického stavu považuje za důvěrné a soukromé.


Poskytuje laskavou podporu, kvalitní informace, trpělivě ženě naslouchá a pomáhá v nelehkých situacích. O dulách jsem se více a podrobně rozepsala v článku Dula u porodu. Jaká je její role?


Dula je s vámi přítomna během celého porodu. Pokud hledáte dulu, podívejte se na naše stránky www.duly.cz.


Zdroje:

  • https://www.mzcr.cz/
  • https://www.duly.cz/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *