Placenta

Placenta, česky plodové nebo mateřské lůžko, vzniká čtrnáctý den v děloze těhotné ženy. Jedná se o dočasný orgán, kterým prochází celá síť cév a spolu s plodovou vodou zajišťuje správný vývoj a růst plodu. Po celou dobu těhotenství zprostředkovává látkovou výměnu mezi tělem plodu a matky. Plod je k placentě připoután pupečníkem, který zajišťuje přívod kyslíku, živin, chrání jej před proniknutím škodlivých látek a mikroorganismů a odvádí odpadní látky. Placenta má tvar kruhu, připomínající koláč a konzistencí ji můžeme přirovnat k játrům. Plně vzrostlá placenta člověka dosahuje průměru 20 cm a hmotnosti až do 0,5 kg. V okamžiku narození ztrácí placenta svoji funkci a novorozenec se začíná přizpůsobovat novému, samostatnému životu.

 

Umístění placenty

Placenta bývá většinou uložena na horní části zadní stěny dělohy a žena ji během třetí doby porodní samovolně porodí. Umístění placenty se kontroluje během vyšetření ultrazvukem. 

 

Umístění placenty na horní části zadní stěny dělohy, zdroj: wikipedia.org

Obsah placenty

Placenta v sobě obsahuje vysokou koncentraci hormonů – oxytocin a prolaktin, vitamín E a B6, železo, bílkoviny a kmenové buňky. Zpracování placenty vychází z tradiční čínské medicíny, která používá placentu po tisíce let k vyživení krve, zvýšení energie a zlepšení funkce ledvin. Její konzumace napomáhá ženské tělo vrátit zpět do rovnováhy a doplnit potřebné živiny, které žena během porodu ztratila. 


Blahodárné účinky konzumace placenty

  • hormon Prolaktin – podporuje laktaci a zvyšuje tvorbu mateřského mléka
  • hormon Oxytocin – podporuje zavinování dělohy, zmírňuje poporodní krvácení, usnadňuje bonding 
  • stimuluje produkci přirozených opiátů a endorfinů, a tím pomáhá mírnit poporodní bolesti
  • obsahuje kmenové buňky, růstové faktory a vitamíny
  • pomáhá k rychlejšímu hojení poranění
  • stabilizuje hormony

Jak chutná placenta?

Vysušená a správně zpracovaná placenta do kapslí, nemá žádnou chuť ani zápach.


Využití placenty

Nemocnice většinou placenty likvidují ve spalovně, ale někdy je také dávají kosmetickým firmám, které používají cenné hormony do svých produktů. V některých společnostech odloučení placenty doprovází rozsáhlé rituály, které vycházejí z tradic domorodých kmenů. Jedním z nich je pohřeb placenty na zahradě a zasazení stromu. Jedná se tedy o strom života, který symbolizuje příchod na svět vašeho miminka.

Otisk placenty, Strom života, zdroj: Jana Dudová

Možnosti zpracování placenty

Díky blahodárným účinkům, které jsme si uvedli výše, má placenta magické vlastnosti. Dokonce i mnoho zvířat pro její cenné látky placentu pojídají. Všechny níže uvedené možnosti zpracování placenty mají stejné účinky na lidský organismus, jako jsme si uvedli výše. Je jen na nás, jaký způsob konzumace je nám nejbližší a co si zvolíme.


Koktejl z placenty

Konzumuje se ihned po porodu a poté v následujících třech dnech. Po celou dobu musí být placenta uložena v lednici. Připravujeme vždy čerstvý koktejl. Koktejl je nejrychlejší volba dodání živin a energie v prvních hodinách po porodu. Koktejl je ženám doporučován zejména při velké krevní ztrátě. Obvykle se mixuje společně s banánem, lesním ovocem, jablečným džusem a vodou.


Enkapsulace placenty

Konzumuje se během celého období šestinedělí. Postupně dodává ženě potřebné živiny a energii pro zvládání náročného období po porodu. Existují dvě metody zpracování placenty do kapslí. Lze si vybrat mezi kapslemi zpracovanými podle tradiční čínské medicíny, nebo zpracování kapslí za syrova. Počet kapslí je podle velikosti placenty. Z kapslí se dá později vytvořit také tinktura.


Placentová tinktura

Její velkou výhodou je, že může sloužit jako základ pro výrobu homeopatik. Tinktura má velmi dlouhou životnost, proto ji ženy obvykle využívají v období menstruačních potíží nebo během menopauzy. Není dobré ji užívat na každodenní bázi.

Placentová tinktura, placentové kapsle, zdroj: Jana Dudová

Placentová esence

Placentová esence obsahuje charakteristické vlastnosti placenty ve formě koncentrovaného přírodního prostředku. Na rozdíl od tinktury ji lze užívat častěji, klidně každý den. Může ji konzumovat jak matka, tak dítě (5+). Je vyrobena půl/půl (alkohol/destilovaná voda) a její výroba trvá 4 až 6 hodin. Má uklidňující účinky v době nerovnováhy a úzkosti.

 
Homeopatika

Konzumují se podobně jako esence z důvodu uklidňujících účinků. Pro děti jsou vhodné zejména při potížích zažívání, během růstu zubů, při záchvatech pláče. Ženám pomáhají během stavů úzkostí, při hormonálních výkyvech nebo během emočního stresu.


Pokud se pro zpracování placenty rozhodnete, svěřte se do rukou mé šikovné kolegyně Janě Dudové z Ostravy.


Pokud jste mimo Moravskoslezský kraj, doporučuji navštívit stránky Enkapsulace a vybrat si ze seznamu vyškolených specialistek.


Zdroje:

  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2.
  • FN Motol
  • Zpracování placenty

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *