Mateřské mléko je nenahraditelné. Je vždy po ruce bez nutnosti sterilizace lahviček. Má vždy ideální teplotu a nestojí žádné peníze. Neexistuje žádná žena, která by nebyla schopna své dítě nakojit. Složení mateřského mléka je pro dítě vytvořené na míru, a právě proto je pro něj tou nejlepší potravou. Dokonce nejen potravou, ale i lékem. Mateřské mléko obsahuje buňky, které vytvářejí ochranný povlak na sliznicích celého zažívacího traktu dítěte, a tím ho chrání před bakteriemi a viry.
Mateřské mléko jako lék
Možná si říkáte, proč by miminko potřebovalo chránit před bakteriemi a viry. Je to z toho důvodu, že během porodu miminko opouští sterilní prostředí maminky. Dostává se do pro něj neznámého prostředí plného neznámých bakterií a virů. Jeho systém není na tak náhlý šok plně připraven. Právě proto je složení mateřského mléka uzpůsobené tak, aby mu tvořilo dokonalou ochranu. Složení mateřského mléka se nedá nahradit, protože se stále dle potřeb miminka mění. Nejen v čase, ale i v noci a přes den přesně podle toho, jaké konkrétní protilátky je pro dítě v dané situaci potřeba. To znamená, že když se miminko narodí předčasně, složení mléka se automaticky přizpůsobí tak, aby obsahovalo tu nejvýhodnější směs živin pro jeho dané vývojové stádium.
Důležitých šest měsíců
Pokud budete miminko po dobu šesti měsíců kojit, zaručíte tím, že se do jeho zažívacího traktu nedostanou žádné cizí bílkoviny. Tyto bílkoviny mohou způsobit astma, potravinové alergie, alergickou rýmu nebo dermatitidu. Zažívací trakt se do šestého měsíce dítěte stále vyvíjí a do té doby není schopné dobře trávit pevnou stravu. Nedokončené trávení může miminku způsobit střevní bolesti, průjem, větry, pláč a ve vážných případech i vážné poškození zažívacího traktu. Jakmile je miminku půl roku, začíná si vytvářet vlastní protilátky, které jeho stěny střev chrání před potravinovými antigeny, které způsobují alergie.

Mateřské mléko z pohledu odborníků
Odborníci doporučují kojení dítěte výlučně (bez jakéhokoli dalšího přídavku) do ukončeného šestého měsíce. Jedná se o nejlepší potravu pro dítě. Shodli se, že mateřské mléko má tvořit základ výživy s postupným zaváděním dalších potravin (po půl roce dítěte). Kojit doporučují do 1-2 roku dítěte, ale i později je stále vhodným doplňkem pestřejšího jídelníčku.
Kojení je pro dítě i matku nejlepší. To je zřejmé i po přečtení prohlášení z roku 2005 od Americké pediatrické akademie, která tvrdí, že:
- mateřské mléko je nejlepší potravou pro všechny kojence, včetně nedonošených a nemocných dětí
- pokud není možné kojit přímo z prsu matky, je třeba podávat mateřské mléko odstříkané
- s kojením by se mělo začít co nejdříve je to možné, tedy už během bondingu ihned po porodu
- dítě má být kojeno kdykoli dá matce najevo zájem, například zvýšenou bdělostí nebo aktivitou, pohyby úst nebo hledacími pohyby
- pláč je až pozdním indikátorem hladu
- pro usnadnění kojení je vhodný nepřetržitý kontakt matky s dítětem, tedy společný pobyt ještě v nemocnic, tzv. rooming-in
- výlučné kojení je ideální výživou a dostatečně zajišťuje optimální růst a vývoj dítěte po zhruba prvních šest měsíců života
O tom, jak je mateřské mléko důležité pro vývoj miminka, bylo v tomto článku dopodrobna vysvětleno. V následujícím článku se věnuji zdravotním výhodám kojení pro ženy.
Zdroj:
- GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-257-0483-7.
Pingback: Co znamená Baby Friendly Hospital? - Dula Tereza