Bylinky po porodu

Období po porodu, zvané jako šestinedělí, je pro ženu velmi náročné období. Zvlášť pokud žena kojí. O výživě kojících žen v šestinedělí už víme z předchozího článku, ale co bylinky po porodu? V článku jsem psala, že v rámci zvýšené potřeby pitného režimu můžeme zařadit bylinkové čaje. O tom, že nám i miminku mohou v mnohém ulevit a pomoci si povíme níže.


V lékárnách či obchodech naleznete od mnoha značek spoustu čajových směsí pro kojící maminku. Jejich složení je často velmi podobné, ale někdy se může lišit. To však určitě neznamená, že je některý z čajů špatný. Jen je dobré vědět jakou směs bylin si podle vašich potíží vybrat. Proto si níže jednotlivé nejčastěji používané bylinky pro šestinedělky představíme a odhalíme jejich účinky.


Všechny účinky bylin jsou blahodárné nejen pro ženu, ale díky kojení také pro miminko. Vše co kojící žena sní nebo vypije se automatiky stává součástí mateřského mléka.


Fenykl

Jednoznačný vítěz při obtížích s trávením, nadýmáním a pro ztlumení kašle (podporuje vykašlávání hlenů). Fenykl také zvyšuje tvorbu mateřského mléka, proto je součástí většiny čajových směsí pro kojící ženy.


Kmín

Kmín je opravdový zázrak. Řadí se mezi nejlepší rostlinný lék proti nadýmání a křečím trávicího ústrojí. Uklidní podrážděný žaludek, podporuje činnosti jater a žlučníku, pomáhá obnovit střevní mikroflóru, pomáhá proti kašli a obklad z kmínového čaje vám uleví od bolesti hlavy a migrény. Stejně jako fenykl podporuje tvorbu mateřského mléka.


Anýz

Anýz se používá při onemocnění dýchacích cest, zejména při kašli, dále při žaludečních potížích a nadýmání. Používá se však díky svým konkurentům výše už jen vzácně. Anýz má ale oproti fenyklu a kmínu lepší chuť, proto je stále oblíbenou součástí bylinných směsí proti kašli a trávení, ať už přímo pro děti, nebo pro kojící maminky.


Meduňka

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění organismu. Působí na nervovou soustavu a psychiku, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce. Spolu s mateřídouškou tiší záchvaty kašle u dětí, uvolňuje zaražené větry a v těhotenství pomáhá proti zvracení. Maminky meduňku pijí zejména večer, protože je výborným uspávacím prostředkem.


Jestřabina

Jestřabina se do směsi bylinných čajů přidává zejména na podporu tvorby mateřského mléka. Dále je však skvělá při cukrovce, protože snižuje hladinu krevního cukru.


Listy maliníku

Maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a pomáhá při rekonstrukci dělohy. Pít jej můžete i během kojení. Pro miminko je naprosto neškodný.


Kontryhel

Je výborná bylinka při obtížích po porodu. Pomáhá při zánětech dělohy a vaječníků, cystách v prsou a vaječnících. Je vhodná také pro ženy, které jsou náchylné k potratům, protože upevňuje plod, neboť posiluje ochablé vazivo dělohy. Proto by ženy od třetího měsíce těhotenství měly pít čaj z kontryhelu.


Kopřiva

Pomáhá při tvorbě mateřského mléka. O dalších účincích kopřivy jsem se rozepsala v článku Bylinky v těhotenství.


Bylinky po porodu

Bylinek, které se do bylinných směsí přidávají je více, já jsem však zmínila ty, které mě osobně přijdou nejčastěji používané a základní. Pro nákup kojících čajů v BIO kvalitě, které obsahují směs certifikovaných ekologicky pěstovaných bylin doporučuji navštívit stránku biooo.cz.


Zdroje:

  • KOUDELKOVÁ, Vlasta. Ošetřovatelská péče o ženy v šestinedělí. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-624-1.
  • GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-2570-483-7.
  • ALLARDICE, Pamela. Velká kniha bylinek. Praha: Reader’s Digest Výběr, 2009. ISBN 978-80-7406-080-9.
  • STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů. 3., přeprac. vyd. Přeložil Barbora SADÍLKOVÁ, přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: One Woman Press, 2009. ISBN 978-80-86356-50-1.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *