Výživa kojících žen v šestinedělí

Už během pobytu v porodnici vás porodní asistentka poučí o tom, že byste měla konzumovat pestrou, rozmanitou a vyváženou stravu s dostatkem kvalitních makroživin a mikroživin. O důležitosti opravdového jídla ve stravě jsem se zabývala v článku strava v těhotenství. Tento článek je doplněk zmíněného článku strava v těhotenství. Pro to, abyste tento článek pochopila je zapotřebí si nejprve přečíst zmíněný článek strava v těhotenství. Článek výživa kojících žen v šestinedělí s ním úzce souvisí a opírá se o něj.


Důležitá doporučení

Kojící žena spotřebuje ještě více energie než těhotná žena. Kojení je pro ženu velmi energeticky náročné. Proto, aby vše fungovalo jak má, nesmí ve stravě chybět čerstvé ovoce, zelenina a celozrnné obilniny. Pro kojící ženu je také nutný vyšší příjem potravin obsahující vápník – mléko, tvaroh, sýry, zakysané mléčné výrobky. Dále jsou velmi potřebné potraviny bohaté na železo – červené maso, játra, vaječný žloutek, listová zelenina, ořechy a sušené meruňky. Pro doplnění jódu se doporučuje zvýšit konzumace ryb.


Při příjmu potravin je dobré vědět, že ne všechny živiny se nám ukládají do zásob. Mezi ně patří bílkoviny, vitamin B a C, sodík a draslík. Naopak živiny, které se nám do zásob ukládají jsou sacharidy, tuky, železo, vápník a vitaminy A, D, C.


Z tohoto důvodu je velmi důležitý přísun vitaminu B a C. Jeho nedostatek se totiž velmi rychle projeví. Pro doplnění vitaminu C konzumujte čerstvou zeleninu, pro doplnění vitaminu B se doporučuje konzumace obilovin, těstovin, rýže, masa a ryb.


Pitný režim

Během kojení je také zapotřebí myslet na dostatečný příjem tekutin. Optimální množství se pohybuje mezi 2,5 – 3 l za den. Pijte vodu, šťávy, mléko a čaje z bylinných směsí.


Výživa kojících žen v šestinedělí

Obecná doporučení

Dále je nutné podotknout, že kojící ženy nemusí hodně jíst. Daleko důležitější je kvalita než kvantita. Tvorba dostatečného množství mléka je totiž zachována i přes relativně nízký energetický příjem. Což ale rozhodně neznamená, že by měla kojící žena hladovět. Hubnout hladověním se při kojení nedoporučuje. Nedoporučuje se v jakékoli životní fázi. Při držení drastické diety se do mateřského mléka mohou zvýšeně vyplavovat toxické látky rozpustné v tucích, nastřádané během dosavadního života.


Obecně by si ženy v šestinedělí měly vybírat potraviny méně tučné, omezit přísun cukru a soli. Rovněž omezit potraviny, které nadýmají. Příprava jídla by měla být jednoduchá. Vyhněte se grilování a smažení. Snažte se poslouchat své tělo a nepřejídejte se. Choďte na procházky a pokud vám již tělo dovolí, začněte s jemnými poporodními cviky.


Zdroje:

  • KOUDELKOVÁ, Vlasta. Ošetřovatelská péče o ženy v šestinedělí. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-624-1.
  • GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-2570-483-7.

2 názory na “Výživa kojících žen v šestinedělí”

  1. Pingback: Strava v těhotenství - Dula Tereza

  2. Pingback: Bylinky po porodu - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *