Bylinky v těhotenství

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období ženy. Může být však doprovázeno nevolnostmi a výkyvy nálad. Přírodně můžete tyto symptomy zmírnit pomocí užívání bylin, které harmonizují tělo i mysl. Pomohou vám od obtíží a zpříjemní prožívání těhotenství. Je důležité zmínit, že všeho moc škodí, proto to s bylinami nepřehánějte a vždy dodržujte doporučené denní množství.


Kopřiva

Patří mezi naše velice léčivé a účinné rostliny. Nejvíce léčivých látek obsahují listy kopřivy. Pokud se vám tedy kopřiva objeví na zahrádce, nevyhazujte ji jako obyčejný plevel. Její čerstvé listy použijte na přípravu čaje a zbytek natrhaných listů usušte na později. Odvar z kopřivy má pro těhotné a kojící ženy velký přínos. Pomáhá podporovat tvorbu mateřského mléka. Její další velmi prospěšné účinky jsou podpora prokrvení, odstranění bakterií a plísní, pomáhá k léčbě bolestí artritidou a reguluje hladinu cukru v krvi.


Meduňka a máta

Obě byliny jsou výborné zejména na střevní potíže a nadýmání, které těhotné ženy trápí. Užití meduňky a máty podpoří trávení a zklidní trávicí trakt. Meduňka navíc velmi příznivě působí na nespavost, bolest hlavy, vysoký krevní tlak a má skvělý vliv na zmírnění stresu a zklidnění organismu.


Pampeliška

Patří mezi velmi využívané bylinky v těhotenství u žen, které trápí otoky nohou. Zabraňuje zadržování vody v těle, čistí krev a podporuje činnost ledvin. Pampelišku můžete užívat jako čaj nebo si z ní udělat koupel či obklad.


Rakytník

BIO rakytníková šťáva nebo sirup pozitivně ovlivňuje kvalitu pleti, dodává tělu potřebný vitamín A, přispívá k odolnosti imunitnímu systému, pozitivně působí proti stresu a snižuje bolesti kloubů. Použít jej můžete do čaje, jogurtu nebo vody. Rakytník jídlo i pití příjemně ochutí.


Rooibos

Čaj rooibos pro těhotné je čistý přírodní produkt bez obsahu kofeinu. V těhotenství se tedy velmi hodí a příjemně nám zpestří pitný režim. Pití rooibos čaje je pro těhotnou ženu přínosné hlavně díky vysokému obsahu železa.


Fenykl

Čaj z fenyklu stejně jako kopřiva podporuje tvorbu mateřského mléka. Navíc má během kojení velmi zklidňující účinky na střeva, bojuje proti nadýmání a ulevuje tak od bolest bříška novorozenců.


Lípa

Lipový čaj je úžasný pomocník při nachlazení. Jako těhotná žena nemůžete užívat spoustu léku, které se při nachlazení běžně užívají. Lipový čaj vám pomůže na vypocení.


Heřmánek

Další skvělou bylinkou při nemoci je heřmánek. V těhotenství je zcela bezpečný a pomáhá na snížení horečky. Heřmánek má spolu s meduňkou velmi uklidňující účinek na nervový systém. Pomáhá proti žaludečním nevolnostem, působí protizánětlivě. Heřmánek se používá také na oblast kůže a to zejména při zklidnění vyrážky. Jeho odvar je účinný také jako obklad při lehčích popáleninách, například od sluníčka.


Jitrocel

Jitrocelový sirup je ideální proti kašli. Seženete ho také ve formě jitrocelových bonbónů. Mimo jiné pomáhá eliminovat tvorbu žlučových kamenů.


Maliník

Těhotným ženám se pití čaje z maliníku doporučuje až cca 1-2 měsíce před porodem. Pokud jej začnete pravidelně 1-2x denně pít, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti. Pije se v kombinaci s kontryhelem, protože společně koordinují porodní stahy. Jeho účinky mají vliv na činnost hladkého svalstva v malé pánvi a tím lépe připraví porodní cesty a vyvolá děložní kontrakce.


Bylinky v těhotenství

Ideální volbou je bylinky v těhotenství přijímat formou bylinných čajů. Výbornou bylinnou čajovou směsí, která obsahuje výše uvedené léčivé bylinky je čaj pro těhotné ženy značky Nobilis Tilia.


Zdroj:

  • ALLARDICE, Pamela. Velká kniha bylinek. Praha: Reader’s Digest Výběr, 2009. ISBN 978-80-7406-080-9.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *