Bylinky na podporu plodnosti

Většina z nás považuje plodnost za přirozenou a automatickou schopnost lidského těla. Problémy s ní spojené si často nepřipouštíme a neuvědomujeme. Plodnost ovlivňuje náš celkový životní styl – naše životospráva, pitný režim, kvalita spánku, množství stresu, psychická pohoda, fyzická aktivita, věk a další. Zdravý životný styl je základním pilířem pro početí, následné zdravé těhotenství a porod. Pokud dodržujete zdravý životní styl, ale přesto se vám nedaří otěhotnět, jednou z možností je konzumace vhodných bylin.


Účinky bylinek na podporu plodnosti

  • poskytují živiny pro dělohu
  • regulují hladinu hormonů
  • zlepšují pravidelnost menstruačního cyklu
  • zlepšují kvalitu a zdraví spermií
  • zvyšují sexuální touhu

Kontryhel

Jedná se o základní bylinku podporující plodnost. Užívá se k úpravě menstruačního cyklu. Díky pravidelnosti menstruačního cyklu ženy dokáží vypočítat své plodné dny, což je pro početí klíčové. Přispívá k růstu děložní sliznice a upevňuje dělohu. Užívá se v sušené podobě jako čaj. Jeho další pozitivní účinky působí na stav kloubů a svalů a udržení zdravého trávení.


Maca

Maca neboli řeřicha peruánská podporuje hormonální systém, výkon, paměť, sexualitu a plodnost u mužů i žen. Její přírodní síla má také pozitivní vliv na fyzické a duševní zdraví. Veganskou formu macy, která je v RAW a BIO kvalitě, seženete od značky Goodie.


Listy maliníku

Tato bylina je, co se týče plodnosti, vysoce ceněna. Je pro ženy velmi prospěšná díky vysokému obsahu vápníku a pozitivnímu vlivu na kosti. Podporuje tvorbu děložní sliznice. Její účinky působí nejefektivněji v kombinaci s jetelem.


Damiana

Nať sypaného bylinného čaje Damiana je přírodní afrodiziakum. Pomáhá zvýšit plodnost ženám, které mají nízkou hladinu estrogenu, zvyšuje sexuální touhu a doporučuje se k léčbě nemocí souvisejících s reprodukčními orgány jak u mužů, tak i žen.


Květy jetele

Jetel pozitivně ovlivňuje hormonální rovnováhu a navíc tělu dodává spoustu důležitých látek podporující celkové zdraví, což je při snaze otěhotnět také velmi důležité. Má detoxikační účinky a pozitivní vliv na dýchací cesty, trávení i kosti. Výborný je také pro ženy procházející menopauzou.


Lněný olej

Jeho účinky pozitivně ovlivňují jak muže, tak ženy. U mužů má vliv na tvorbu zdravých spermií, pozitivně ovlivňuje léčbu impotence. U žen zlepšuje hormonální rovnováhu a pravidelnost menstruačního cyklu. Mezi další výhody užívání lněného oleje patří: snižuje hladiny cholesterolu v těle, posiluje imunitní systém, posiluje energii a výdrž, pomáhá snižovat tělesnou hmotnost a chrání tělo před vysokým krevním tlakem a zánětům.


Ženšen

Má pozitivní vliv na erekci, zlepšuje mobilitu a počet spermií. Dále pomáhá zlepšit krevní oběh, prohloubit spánek, bojovat se stresem, podporuje naši obranyschopnost, zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zvyšuje soustředění a pozornost.


Večerní petrklíčový olej

Obsahuje esenciální mastné kyseliny, pomáhá tělu s tvorbou kvalitního děložního hlenu, bez kterého se spermie nejsou schopné přes vejcovod dostat k vajíčku. Pravděpodobnost otěhotnění se zvyšuje tím, že spermie déle vydrží, jestliže je děložní hlen kvalitní.


Andělika čínská

Doporučuje se užívat v kombinaci s ostatními výše zmíněnými bylinkami podporující plodnost. Na plodnost je velmi efektivní a patří mezi nejvýznamnější rostliny tradiční čínské medicíny.


Pokud trpíte nepravidelnou menstruací, poruchami cyklu a toužíte porozumět svému tělu, z osobní zkušenosti vám vřele doporučuji obrátit se Katarínu Bagniariovou. Katarína je vystudovaná antropoložka, která se rozhodla tvořit zdravé a silné ženy. Na instagramu ji najdete jako Bagniari a pokud máte rády podcasty, doporučuji poslechnout si Bagniariradio, kde se dozvíte velmi cenné informace o zdraví ženy.


Katarínu doporučuji na základě své vlastní zkušenosti. Sama jsem prošla online programem Hormonálný reštart, který mi po vysazení antikoncepce pomohl vrátit mé tělo do hormonální rovnováhy. Díky tomu se mi upravil cyklus, poznám své plodné dny a vím, že tělo funguje přesně tak, jak má. Katarína vám pomůže napravit cyklus bez zbytečných léků a lékařských zásahů. Zdraví a síla ženy spočívá v informovanosti, porozumění potřebám a signálům vlastního těla.


Zdroje:

  • Oficiální materiály s pokyny pro pacienta při návštěvě gynekologicko-porodnického oddělení, rehabilitací ve Frýdku-Místku.
  • ALLARDICE, Pamela. Velká kniha bylinek. Praha: Reader’s Digest Výběr, 2009. ISBN 978-80-7406-080-9.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *