Ženské tělo po porodu

Během těhotenství prochází ženské tělo velkou změnou. Jedná se o změny fyzické, psychické a hormonální. K tomu, aby ženské tělo po porodu fungovalo jako před ním potřebuje čas a trpělivost. Informovanost a správnost praktik při těchto změnách vás uklidní a tělu pomohou.


Zavinování dělohy

Jedná se o fyziologický návrat dělohy do původního stavu, jako tomu bylo před otěhotněním. Tento proces je podmíněn stahováním děložní svaloviny, stlačení cév a snížení přívodu krve do dělohy. Na celý proces působí hormonální vlivy. Mnoho žen po porodu překvapí, že pokaždé, kdy jejich dítě saje mateřské mléko (uvolňuje se hormon oxytocin a prolaktin), pociťují stahy dělohy. Je to však zcela v pořádku. Děloha se postupně zatahuje zpátky do pánve – do své původní velikosti a tvaru. I z tohoto důvodu je důležitost včasného bondingu po porodu zásadní. Zpočátku mohou být stahy bolestivé jako silné menstruační bolesti. Po několika dnech však silné bolesti ustoupí.


Pokud se děloha nezavinuje, doporučuje se poloha vleže na břiše s podloženým polštářem. Lékař ženě také může uměle aplikovat hormon oxytocin, který jak již bylo uvedeno výše, zavinutí dělohy podporuje.


Natržení hráze

Někdy u porodu k natržení hráze dochází, někdy ne. Každá z žen to má jinak. V případě, že k natržení nedošlo, je to skvělá zpráva a máte ohromné štěstí. V tuto chvíli se po porodu velmi brzy zotavíte jen s mírnými bolestmi. Natržení hráze se dá také přejít. O tom se dozvíte v tomto článku.


V případě, že došlo jen k velmi malým poraněním a lékař usoudí, že je není potřeba šít, během několika dní se vám rány zahojí a jizvy po nich zůstanou jen velmi malé. Také se však můžete natrhnou tak, že bude šití rány potřeba. Nebojte, šití probíhá pod lokální anestezií, tudíž necítíte žádnou bolest. V každém případě se však dva dny doporučují léčivé bylinné koupele, které zotavování hráze podpoří a pomáhají předcházet infekci.


Vyprazdňování

Mívá blízkou souvislost s poporodním zraněním a výše zmíněné natržení hráze. Močová trubice je po porodu důsledkem vnitřních otoků stlačená. Z tohoto důvodu se močení zpomaluje. Porodní asistentka vám s močením pomocí správné techniky pomůže. Důležitá je pravidelnost v provádění techniky. Choďte na záchod každou hodinu, uvolněte se. Někdy pro navození močení ženám pomůže zvuk tekoucí vody. Zkuste to. Pokud se žena do šesti hodin po porodu nevymočí spontánně, porodní asistentka kontaktuje lékaře, který může naordinovat cévkování.


Poruchy střevní pasáže a projevy zácpy úzce souvisí s dilatací střevních kliček, které se pomalu dostávají do své fyziologické polohy. Vzhledem k poranění a bolesti spojené s tlačením se ženy vyprazdňování bojí, zadržují ho a oddalují. Při zvolení správné stravy a dodržování pitného režimu dochází okolo 2. – 3. dne ke spontánnímu a bezbolestnému odchodu stolice.


Očistky dělohy

Po porodu dochází k očistě dělohy od zbytků děložní sliznice. Je to něco jako dlouhá menstruace, kdy nějakou dobu z dělohy odchází krev. Očistky jsou alkalického charakteru a mění kyselé pH pochvy, důsledkem je vytváření živné půdy pro množení bakterií. Díky otevřeným porodním cestám nastává v období šestinedělí vetší riziko infekce než je běžné. Z tohoto důvodu je velmi důležité dbát na maximální hygienu. Nejlepší je tedy používat jednorázové vložky a dbát na jejich častou výměnu. Dále je velmi důležité si pochvu častěji vlažnou vodou umývat. Používejte přírodní nedráždivý gel. Po každé manipulaci s vložkou si důkladně umyjte ruce.


Vzhled očistků dělohy

Krvácení bude postupně slábnout, dokud se děloha nevyčistí. Nejdříve jsou převážně krvavé. Třetí až čtvrtý den se jejich barva mění v červenohnědou až hnědou. Po 7 dnech jsou očistky žlutavé. Ubývá v nich krev, ubývá i jejich množství, ale naopak se zvyšuje tkáňový sekret. Po zhruba třech týdnech získávají očistky barvu bělavou. Poté jsou hlenovité a postupně do konce šestinedělí vymizí úplně.


Spánek po porodu

Spoustu maminek překvapí, že přesto, že jejich miminko v prvních dnech velmi dobře spí, ony samy usnout nemohou. Pořád si totiž v hlavě promítají události, které se během porodu staly. Pokud byl u porodu přítomen také otec, dula nebo porodní asistentka, je velmi dobré, aby s nimi žena svůj porodní příběh z jejího pohledu sdílela.


Ženy jsou často velmi sebekritické nebo si nějaké části porodu nepamatují, proto je pro ně uklidňující, když je blízká osoba utvrdí v tom, že bylo vše v naprostém pořádku a objasní části, které si žena nepamatuje. Nejlepším lékem je být s dítětem několik dnů v blízkém fyzickém kontaktu. Omezte případné první návštěvy a užívejte si miminko v prvních týdnech s partnerem sami pro sebe. Upevní to vaše vazby a vy se po porodu zotavíte a budete mít poté dostatek síly na přijetí návštěvy. 


Poradna pro rodice APERIO

V případu, že je váš příběh a zážitek s porodu natolik silný, že cítíte potřebu odborné pomoci, obraťte se na poradnu pro rodiče APERIO. Pomohou vám.


Zdroje:

  • KOUDELKOVÁ, Vlasta. Ošetřovatelská péče o ženy v šestinedělí. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-624-1.
  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *