Hormony při porodu

Porod se bez vzájemného ovlivňování a silného hormonálního působení neobejde. Mezi hlavní a klíčové hormony porodu řadíme oxytocin, prolaktin, beta-endorfin, adrenalin a celá jeho skupina hormonů (katecholaminy). Tyto hormony hrají také klíčovou roli v zamilovanosti a budování vztahu mezi matkou a novorozencem a během kojení.


Oxytocin

Jedná se o hormon, který se v těle vyplavuje při jakémkoli sexuálním prožitku. Můžeme jej také nazvat jako hormon lásky, klidu a léčení, protože přesně tyto pocity vyvolává v matce během kontaktu s miminkem. Při porodu se jedná o zcela zásadní hormon, který působí na děložní kontrakce, což způsobí porod dítěte i placenty. Působí také na buňky prsních žláz, které produkují mateřské mléko. Jedná se o velmi plachý hormon, jehož vyplavení je vysoce závislé na prostředí. Jeho vyplavování nejlépe podpoříte klidným nerušeným prostředím a přímým kontaktem s miminkem. Vysoká hladina oxytocinu se v těle matky vyplavuje zhruba hodinu po vaginálním porodu a má za následek pocity pohody, uspokojení a vděčnosti.


Hormony při porodu

Prolaktin

Jinak také nazýván jako hormon mateřství nebo hnízdění. Vyplavení hormonu prolaktinu je úzce spjato s vyplavením oxytocinu. K jeho vyplavení dochází po porodu, během bondingu. Jedná se o laktační hormon, který spouští tvorbu mateřského mléka. Michel Odent napsal, že zatímco oxytocin vyvolává potřebu milovat, prolaktin usměrňuje účinky hormonu lásky směrem k miminku, proto matky potřeby svého dítěte staví na první místo. Mezi další jeho účinky patří tlumení bolesti, potlačení plodnosti a snížení stresu. To vše společně zajišťuje spolu s oxytocinem a beta-endorfinem.


Beta-endorfin

Je další, velmi důležitý hormon během porodu a kojení. Jedná se o tělu vlastní přirozený opiát, který je do těla vyplavován při stresu, svalovém vypětí, vzrušení a orgasmu. Jeho vlastnosti můžeme přirovnat k morfiu nebo heroinu, protože působí na stejné mozkové receptory. Určitě si vybavíte sportovce, kteří jsou i přes vážné zranění na hřišti nadále schopni pokračovat ve hře. Právě za tím stojí vysoká dávka beta-endorfinu, který účinně blokuje receptory bolesti. Během porodu napomáhá k uvolňování hormonu prolaktinu a zároveň působí na dozrávání plic dítěte. Beta-endorfin se nachází také v mateřském mléce a děti mají díky němu přirozeně blažený výraz ve tváři.


Adrenalin

Je hormon, který se vyplavuje v tísňových situacích, hlavně v době, kdy jsme vystrašení, cítíme se být pozorováni a když je nám zima. Adrenalin brání vyplavování oxytocinu, což je zcela zásadní hormon k narození dítěte. Pokud se u jednoho z přítomných osob u porodu adrenalin vyplavuje, vysílá varovné signály, které ostatní přítomní vnímají. Jednoduše řečeno, rodící žena se nedokáže uvolnit, pokud je v místnosti osoba, která je vystrašená a bojí se.


Tento přirozený hormonální koktejl se do těla vyplavuje pouze tehdy, pokud porod proběhne bez podání tišících léků. Tedy zcela fyziologicky. To je úzce spojeno s vypnutím neokortexu. Pokud se do přirozeného porodu jakkoli zasáhne, účinky hormonů a přirozené reakce těla se v tu chvíli mění.


Zdroje:

  • ODENT, Michel. Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení: přímé cesty k transcedenci. Praha: Maitrea, 2013. ISBN 978-80-87249-43-7.
  • GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-257-0483-7.

2 názory na “Hormony při porodu”

  1. Pingback: Neokortex při porodu -

  2. Pingback: Výhody kojení pro ženy -

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *