Aktivní porod doma, nebo v porodnici?

Už na začátku těhotenství se zřejmě budete muset rozhodnout, kde budete rodit. Toto rozhodnutí bývá většinou závazné, přesto nezapomeňte, že máte vždy právo svůj názor změnit. Pokud máte tu možnost a jste ve fázi, kdy se na početí připravujete, zkuste si načíst co nejvíce informací o možnostech a mějte svou představu o tom, jakým způsobem chcete své miminko přivést na svět jasnou.

 

Poslouchejte svůj instinkt

Samozřejmě se může vaše představa vzhledem k postupujícímu těhotenství změnit, a to například možnými komplikacemi, ale je důležité vědět jaké máte možnosti. Pokud to půjde, zajistěte si u svého lékaře či porodní asistenty otevřenou možnost volby do doby, než se pevně rozhodnete. Pokud cítíte, že vás lékař tlačí do rozhodnutí, kterým si nejste jistá a necítíte, že byste to tak chtěla, změňte lékaře. Váš instinkt je velmi důležitý.

 

O tom, jak je důležité svůj instinkt poslouchat, moc hezky mluví Janina Černá v rámci svého Cukrfree podcastu – Naše cesta k miminku. Janina si domácí porod osobně prožila. V podcastu se dozvíte proč sama změnila lékaře, co ovlivnilo její rozhodnutí rodit raději doma, než v porodnici a jak důležitou roli u porodu hrál její manžel, porodní asistentky a dula. Poslechnutí podcastu Vám vřele doporučuji, Vám i vašim partnerům. Porod je váš prožitek a každá žena si zaslouží bezpečný a respektující porod dle jejích představ a požadavků. 

 

Ženy, stejně jako ostatní savci mají v poslední fázi těhotenství velmi silný instinkt hnízdit. Většinou samy dobře vědí, kde se cítí bezpečně a kde by chtěly miminko porodit. Může to být doma, ale i v nemocnici. Každá žena se cítí bezpečně jinde a je to naprosto v pořádku. Důležité je, aby prostředí, ve kterém se chystá porodit dobře znala, včetně osob, které u porodu budou. A to z toho důvodu, aby zajistila absolutní uvolnění a nechala průchod přirozenému porodu. Pokud se žena ocitne na místě, které nezná, neví, jak to tam funguje a střídají se u ní neznámí lidé, cítí se nejistá a nedokáže se uvolnit. Průběh porodu se pak zpomalí.

 

Aktivní porod doma, nebo v porodnici?

 

Doma, nebo v porodnici?

Domácí porod je v České republice stále tabu téma. Oproti západním zemím, jako je například Holandsko, kde jsou porody doma běžné a státem podporované, jsme dost pozadu. V České republice je na domácí porod z pohledu lékařů často pohlíženo jako na velmi rizikovou záležitost. Většinou s tímto porodem, ani s dětmi narozenými touto cestou nechtějí mít nic společného. Osobně si myslím, že to není vina lékařů, ale systému, který jim nedovoluje vystoupit z tabulkových zajetých postupů při porodu. Za vše, co udělá lékař mimo dané postupy je sám zodpovědný. Málokterý lékař si na to troufne. Nicméně pořád jsou v České republice lékaři, kteří se domácím porodům nebrání a respektují je. Je zcela běžné, že domácí porod probíhá za přítomnosti zkušené porodní asistentky a duly. Porodní asistentka zajišťuje lékařský dohled. Dula pak psychickou podporu ženy. Navzájem se doplňují a jsou pro ženu společně s mužem obrovskou oporou.

 

Přestože je porod zcela přirozený fyziologický proces, mohou u něj nastat komplikace. Ve většině případů se děti narodí v pořádku, ale výsledek je přeci jenom vždy nejistý. Začátek porodu může probíhat zcela přirozeně, ale v průběhu se mohou vyskytnou komplikace. Při rozhodování, zda zvolit porod doma nebo v porodnici je dobré znát všechna pro a proti. Zvážit co je pro vás to nejlepší. Řiďte se vlastní intuicí. Nasbírejte dostatek informací a rozhodněte se sama za sebe. Porod v porodnici nemusí být vždy bezpečnější než porod doma.

 

Na základě čeho se rozhodnout?

Jeden z faktorů, které vám také pomohou v rozhodování je vaše zdraví, váš věk a jak probíhá těhotenství. Pokud má žena již během těhotenství komplikace a její zdravotní stav není optimální, domácí porod pro ni nemusí být to pravé. Vždy ale záleží na samotném rozhodnutí ženy a zvážení všech rizik. Rovněž by si měla žena ujasnit jaké má možnosti. Každý kraj nabízí jiné možnosti. Výhody aktivního porodu naleznete v mém článku Aktivní porod“.

 

Zdroj:

  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *