Aktivní porod

Aktivní porod, neboli přirozený fyziologický porod není nic nového. Je to termín pro přirozený chod porodu a chování ženy při porodu, která se řídí svým vlastním instinktem a fyziologickými zákonitostmi svého těla. Žena má své tělo plně pod kontrolou, tudíž není v pasivní roli, kdy ji někdo takzvaně odrodí.


Jak aktivní porod probíhá?

Při aktivním porodu rodíte zcela přirozeně a spontánně z vlastní vůle a rozhodnutí. Můžete se libovolně pohybovat a řídit se podle vlastních potřeb svého těla. Takový porod vyžaduje i otevřený postoj mysli. Znamená to, že plně věříte v sílu vašeho těla a důvěřujete mu. Nejedná se o týmovou práci lékařů. Jedná se o váš vlastní prožitek. Nejste v roli pasivní pacientky.


Během první fáze porodu se budete chtít volně pohybovat a zaujímat pohodlné vzpřímené pozice (vestoje, vsedě, vkleče, ve dřepu). Během této fáze ženám velmi pomáhá také chůze. Mezi stahy se můžete v zaujatých polohách libovolně uvolnit a odpočinout si. V druhé fázi porodu se ve vámi zvolené vzpřímené pozici dítě narodí.


V případě komplikací má žena samozřejmě možnost využít moderní porodnické péče s vědomím, že pro své miminko udělala maximum.


Výhody aktivního porodu

 1. menší potřeba analgetik
 2. menší bolest a méně nepohodlí
 3. děložní stahy jsou výkonnější (není zapotřebí je stimulovat léky)
 4. kratší otevírací fáze
 5. vyšší přísun kyslíku dítěti
 6. menší potřeba použití kleští
 7. nenarušení přirozeného působení hormonů, které ovlivňují nejen porod, ale i následný proces po něm (bonding, celkový fyzický i psychický stav ženy a dítěte)
 8. je pohodlnější, bezpečnější a efektivnější

Pokud se pro aktivní porod rozhodnete, je dobré se na něj v průběhu těhotenství připravit. Zkoušet si porodní polohy, poznávat různé uvolňovací techniky, které můžete během porodu využít, cvičit jógu, která je zejména skvělá pro napojení se na vlastní instinkt.


Aktivní porod není vhodný pro rizikové těhotenství.


Zdroje:

 • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2.
 • STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů. 3., přeprac. vyd. Přeložil Barbora SADÍLKOVÁ, přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: One Woman Press, 2009. ISBN 978-80-86356-50-1.

1 názor na “Aktivní porod”

 1. Pingback: Aktivní porod doma, nebo v porodnici? - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *