Výhody kojení pro ženy

Matka příroda to opravdu dokonale vymyslela. Mnoho biologů totiž prokázalo, že kojení poskytuje zdravotní výhody nejen dětem, ale i matkám, aneb za vším hledej kouzlo hormonu zvaného oxytocin.


Když miminko prs matky stimuluje dotykem obličeje, olizováním bradavky nebo sáním, v těle ženy se vylučuje oxytocin. Díky němu se děloha matky po porodu stahuje a urychluje její návrat do původní velikosti. S tím souvisí i možné vykrvácení ženy. Tomu je postupným uvolňováním oxytocinu během kojení zabráněno. Po dobu výlučného kojení během prvních šesti měsíců života má žena pouze 2% šanci, že otěhotní.


Výhody kojení pro ženy

Kojení je pro ženu velmi energeticky náročné, proto se doporučuje přijímat zhruba o 500 – 600 kcal na den více, než je žena zvyklá. Přesto může žena hubnout. Z dlouhodobého hlediska se v rámci několika studií prokázalo, že výhody kojení pro ženy, měly své místo i v pozdějším věku. Prokázalo se, že díky kojení měly ženy v pokročilém věku menší riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Také se u nich méně často objevovaly problémy s osteoporózou a zlomeniny kyčle.


Výhody kojení pro ženy v bodech:

  • napomáhá stažení a vrácení dělohy do její původní velikosti
  • předchází vykrvácení matky v období šestinedělí
  • přirozená antikoncepce
  • rychlejší návrat ke své předporodní váze
  • předchází rakovině prsu a vaječníků
  • prevence proti osteoporóze a zlomenině kyčle

Shrnutí

Kojící maminka toho při kojení zvládá opravdu mnoho. Živí děťátko, ve zdravém tempu hubne, během prvního půl roku výlučného kojení získává účinnou antikoncepci, snižuje si tak riziko dvou potenciálně smrtelných nemocí, stejně jako riziko vzniku osteoporózy a případných zlomenin.


Zdroj:

  • GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-257-0483-7.

2 názory na “Výhody kojení pro ženy”

  1. Pingback: Co znamená Baby Friendly Hospital? - Dula Tereza

  2. Pingback: Mateřské mléko -

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *