Výhody cvičení v těhotenství

Porod můžeme přirovnat k plánovanému sportovnímu výkonu, na který se můžeme fyzicky připravit. Dobrá fyzická kondice už před těhotenstvím je skvělým předpokladem zvládání zvýšených fyzických nároků spojených s těhotenstvím a porodem. Cvičení přispívá k natrénování poloh, které mohou příznivě ovlivnit průběh porodu a vnímání bolesti. Posílením břišních i prsních svalů a pánevního dna společně s nácvikem hlubokého nádechu a povrchového dýchání, příznivě ovlivníte průběh první doby porodní a kvalitu tlačení ve druhé době porodní.


Ženy, které byly před i během těhotenství fyzicky aktivní, rodily mnohem kratší dobu, měly mnohem menší spotřebu analgetik a jejich děti měly nižší výskyt komplikací, než ženy, které fyzicky aktivní nebyly.


Pravidelná a mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo jízda na kole, má významný vliv na zdraví. Fyzická aktivita zvyšuje maximální tepový objem, kapacitu transportu kyslíku v oběhovém systému a oxidační metabolickou kapacitu svalových buněk. Pohybová aktivita má krátkodobý i dlouhodobý účinek na psychickou pohodu. Příznivě ovlivňuje sebeúctu, depresi, zvládání stresu a zlepšuje mentální funkce.


Výhody cvičení v těhotenství


Neurovegetativní změny

Projevují se nechutenstvím, zvracením, plačtivostí, náladovostí nebo strachem z porodu. Tyto projevy mají hormonální původ. Změny můžeme ovlivnit pohybem, který způsobí odvrácení pozornosti od úzkostného sebepozorování. Psychické problémy těhotné ženy se odráží nejen na její náladě a emoční labilitě, ale také na zvýšeném napětí svalstva celého těla. Cvičení ženě pomáhá přijít na jiné myšlenky, zaměstnat hlavu a celkově zrelaxovat.


Prsní svalstvo

V těhotenství se prsní svalstvo přirozeně zvětšuje. Dochází tím k jeho oslabování a vytahování, které je výrazné zejména po porodu s nástupem laktace. Cvičení v těhotenství prsní svalstvo posílí a žena tak předchází kosmetickým vadám.


Chybné držení těla

S postupujícím těhotenstvím, kdy se bříško stále zvětšuje, dochází k prohnutí páteře. To má za následek chybné držení těla a možné bolesti zad. Cvičením těmto problémům můžete předejít.


Křečové žíly

Důsledkem zvětšující se dělohy je tlak na žilní výstupy dolních končetin, který způsobí stagnaci krve v cévách a vznik křečových žil. Kromě cvičení je těhotným ženám také doporučeno sedět a ležet s podloženýma nohama.


Elasticita hrudníku

S rostoucím bříškem a zvětšující se oblastí dutiny břišní se bránice vytlačuje vzhůru, stlačuje hrudník a způsobuje těhotenské šikmé uložení srdce a dušnost. Kapacita plic se tak zmenšuje. Dechová cvičení mohou tento stav zlepšit.


Zácpa

Opět je příčinou rostoucí bříško a zvětšující se oblast dutiny břišní, kdy dochází k oslabení břišních svalů, které způsobují zpomalení střevní pasáže a podporují vznik zácpy. Pohyb pomáhá k urychlení střevní peristaltiky.


Účelem cvičení v těhotenství je udržet organismus nastávají maminky v dobré tělesné i psychické kondici, připravit tělo na porod tak, aby byl průběh co nejlepší a zbytečně nevyčerpal a neohrozil rodičku i miminko.


Zdroje:

  • HUDÁKOVÁ, Zuzana a Mária KOPÁČIKOVÁ. Příprava na porod: fyzická a psychická profylaxe. Praha: Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-271-0274-7.

2 názory na “Výhody cvičení v těhotenství”

  1. Pingback: Psychické a sociální změny v těhotenství - Dula Tereza

  2. Pingback: Cvičení v těhotenství - Dula Tereza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *