Sex v těhotenství

Sex v těhotenství je velmi prospěšný jak pro matku, dítě i vzájemný vztah partnerů. Jemné pohyby při milování, pocit tepla a lásky je zkrátka slast pro všechny z vás. Milování v těhotenství je zcela bezpečné a důležité pro upevňování vzájemného partnerského vztahu. Potřeba bližší intimity, respektu a pozornosti od partnera je silnější, než kdy dříve.


Sexualita v těhotenství

Během prvních měsíců můžete mít vlivem nechutenství a nevolností k sexu odmítavý postoj. Většinou se to po třech měsících změní a milování si začnete užívat. Odmítavý postoj k milování se může ke konci těhotenství vrátit a to díky nepohodlnosti a váhou dělohy, která je vám při sexu nepříjemná. Poslouchejte své tělo a intuici. Netlačte na sebe. O svých pocitech mluvte s partnerem a vzájemně si své pocity sdělte. Můžete se pokusit o volbu nové, pohodlné polohy. Pokud cítíte, že jste chuť k sexu ztratila úplně, promluvte si o tom s gynekologem a případně i s psychologem. Většinou je tento problém způsobený vztahem k partnerovi a třeba přehnaným strachem o miminko.


Je sex v těhotenství bezpečný?

Nemusíte se bát, že během aktu miminku ublížíte. Plod je velmi dobře chráněný plodovou vodou a blánami v děloze, která je dostatečně vysoko nad vaginou. Pokud po sexu zaznamenáte špinění, může se to stát a je zapotřebí vědět, že je to normální. Vaše pohlavní orgány jsou v těhotenství velmi prokrvené a v okolí děložního hrdla jsou drobné cévy, které mohou prasknout a způsobit drobné špinění. Pokud však bude krvácení silné, určitě kontaktujte lékaře.

Možná jste už také slyšela o předčasném porodu, jehož viníkem je sex. Nebojte, k tomu nedojde, pokud opravdu nejste těsně před porodem. Tam je to pak možné, ale tady se už nejedná o předčasný porod, ale o přirozený porod. Sami gynekologové sex ke konci těhotenství, nebo pokud přenášíte, doporučují. Styk totiž stimuluje začátek porodu vlivem hormonu prostaglandinu, který se nachází v semeni a změkčuje děložní hrdlo. Jedná se o přirozený jev a přípravu k porodu.


Orgasmus v těhotenství

Jak jsem zmínila výše, ženské pohlavní orgány jsou v těhotenství velmi prokrvené, což znamená, že jsou velmi citlivé. Mnoho žen zažívá orgasmus poprvé až v těhotenství. Je to také jediné období, kdy se můžete s partnerem naplno milovat bez jakékoli antikoncepce.

Orgasmus je pro plod zcela bezpečný a naopak velmi prospěšný, protože posiluje dělohu a tím ji připravuje na uvolnění, které je při porodu žádoucí. Následkem posílení dělohy ucítíte, že je pevná, až tvrdá. Je to zcela přirozené a za pár minut dojde k povolení. 

Pocit sjednocení, který v průběhu milování i po něm prožíváte pomáhá uspokojit nejen vaše tělo, ale u duši. Sex je přirozeným projevem lásky, která tvoří základ spokojeného rodinného života.


Sex v těhotenství


Zdroj:

  • BALASKAS, Janet. Přirozené těhotenství: [přirozený holistický návod k duševní a tělesné pohodě od početí k porodu]. Praha: Svojtka a Vašut, 1996. ISBN 80-7180-117-8.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *