Masáž v těhotenství

Hmat je jedním z pěti lidských smyslů. Troufám si říci, že je nejdůležitější. Žádný živý tvor se bez dotyku neobejde. Pomocí hmatu celý život komunikujeme a získáváme díky němu informace jako je tlak, bolest, chlad, teplo a vibrace. Projevujeme ním také náklonnost a vzájemně se pomocí doteků povzbuzujeme. Masáž je forma doteku sloužící jako prostředek léčby, relaxace, povzbuzení smyslů a uklidnění mysli. Automasáž nás přivádí ke zvědomení si sami sebe a přivádí nás do harmonie se samou samými.

 

Účinky masáže

Těhotenská masáž slouží jako forma relaxace a příprava matky i dítěte na porod. Masáž nás povzbuzuje a dodává nám pocit, že si nás někdo váží a pečuje o nás. Vědomý dotek je způsob sílení energie, který prospívá oběma stranám. Jedná se o intenzivní smyslový zážitek, který vyvolává pocity klidu.


Dopřejte si masáž v těhotenství od vašeho partnera. Ukažte mu jaké doteky vám dělají dobře. Jemné hlazení bříška v pozdějších měsících těhotenství pocítí i samotné miminko. Pravidelná přijímaná i poskytovaná masáž v těhotenství stejně jako automasáž vám pomůže důvěřovat svému tělu, uvolnit se, zastavit se a přizpůsobit se přirozeným procesům, které při porodu nastanou.


Masáž se doporučuje praktikovat také na miminku, které z ní čerpají stejné benefity jako dospělí a dokonale je uvolní.


Benefity masáže v těhotenství:

  • účinně snižuje porodní bolesti
  • stimuluje uvolnění hormonů
  • napomáhá vyrovnání energie
  • slouží jako prevence proti onemocnění
  • stimuluje a reguluje organismus
  • zlepšuje krevní oběh
  • uvolňuje zadržování emocí a tím zklidňuje nervy
  • spojením s aroma oleji je velmi účinná relaxace

Masáž v těhotenství

Automasáž

Doporučuji dělat každý den po koupeli jak na prsou, bříšku, tak i na stehnech a zadku. Čím dříve s masáží v těhotenství začnete, tím lépe. S použitím oleje udržíte svou kůži elastickou a hydratovanou. Pravidelná automasáž s olejem pomáhá předcházet jizvám a striím způsobené rychlým natažením kůže.


Masáž prsou

Na oblast prsou doporučuji čistý mandlový olej, přičemž masírujete každé prso zvlášť a postupujete od obvodu prsa k bradavce. Masírujeme ve směru hodinových ručiček celou dlaní s prsty u sebe a vyvíjíme malý rovnoměrný tlak od konce dlaně přes prsty. Ke konci těhotenství vám může z bradavek vytéct pár kapek kolostra. Je to zcela normální a naopak žádoucí. Není třeba se lekat. 


Masáž břicha

Jemně krouživými pohyby masírujeme s pomocí mandlového olejem nebo oleje z obilných klíčků celými dlaněmi bříško. Opět masírujeme ve směru hodinových ručiček. Následně pokračujeme v masáži boků, stehen a zadku. Pokud máte ráda aromaterapii, do oleje doporučuji přidat esenciální olej z měsíčku nebo meruňkových švestek.


Masáž hráze

Provádí se v posledních měsících těhotenství a velmi pomáhá pro pružnost a změkčení mezi konečníkem a vaginou. Na hráz používáme opět mandlový nebo olivový olej. Nejlehčí pro vás bude hráz masírovat v podřepu palcem a prsty jedné ruky. Pomoci vám může i partner.


Těhotenská masáž partnerem

Pokud má váš partner obavy, že by snad masírovat neuměl, uklidněte ho. Na masáž nepotřebuje znát žádné speciální techniky. Praxí získá velmi jemný intuitivní styl, který je na těhotenskou masáž vhodný.


Doporučené masírovací pohyby spadají do tří skupin – lehké masírování na povrchu, masírování svalů a aplikace pevného, ale jemného tlaku, který zasáhne hlouběji. Pro masáž v těhotenství je nejvhodnější styl první, tedy lehké masírování na povrchu.


Dopřejte si teplé, klidné a pohodlné místo. Atmosféru umocněte přítmím, vonnou svíčkou a použitím aromatických olejů např. mandlový nebo citrusový olej s citrónovou nebo mandarinkovou silicí. Nejpohodlnější pozice pro ženu je opření  se o několik polštářů nebo turecký sed. Velmi příjemná je pak masáž hlavy a obličeji nebo nohou vleže.


Zdroj:

    • BALASKAS, Janet. Přirozené těhotenství: [přirozený holistický návod k duševní a tělesné pohodě od početí k porodu]. Praha: Svojtka a Vašut, 1996. ISBN 80-7180-117-8.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *