Diastáza

Diastázou se nazývá rozestup přímého břišního svalu, který se upíná od mečovitého výběžku hrudní kosti ke stydké kosti. Tento sval umožňuje rotaci páteře, břišní lis, který udržuje vnitřní orgány na svém místě a také je jedním z pomocných výdechových svalů. Přímý břišní sval je párový sval, který se skládá z pravé a levé části, kterou rozděluje vazivová čára nazývající se linea alba. Příčinou diastázy je ztráta funkce linea alby, která je ovlivněna působením hormonů, nárůstem hmotnosti a objemu břišní dutiny. Po porodu by mělo dojít k postupnému navrácení její funkce, ale ne vždy se tak stane.


Vznik a důsledky diastázy

Jak už bylo napsáno výše, linea alba je vazivová čára, která spojuje a zároveň rozděluje přímý břišní sval na pravou a levou část. Jedná se o pojivovou tkáň, a to jak strukturou, tak funkcí. Linea alba se vlivem rostoucího bříška v těhotenství roztahuje, slábne a ztenčí. Roztažením, tedy soustavným napínáním linea alby do stran a působením síly a tlaku na vazivový pruh zevnitř i zvenku, se opěrný systém oslabuje a jeho funkci přebírá vazivová tkáň. Samotné vazivo nemá tak dobrý opěrný systém jako se svaly, takže se přes něj protlačují vnitřní orgány kryté pouze pobřišnicí a břicho se deformuje. Nejedná se pouze o kosmetický problém, ale také o závažný zdravotní problém, který může mít za následek zácpu, zvracení, nadýmání a problémy s páteří.


Linea alba = linea nigra

Díky pigmentovému zvýraznění, ke kterému v těhotenství dochází, se Linea alba nazývá Linea nigra (česky: „černá linie“). K pigmentaci dochází vlivem estrogenu, který zvyšuje produkci pigmentu melatoninu. Jev se nazývá hyperpigmentace a dochází k němu např. i na bradavkách. Po ukončení těhotenství by se měla Linea nigra opět navrátit na své původní místo a plnit svou funkci. Bohužel tomu tak vždy není a ženy mají vystouplé bříško, vleže pozorují prohlubeň uprostřed břicha, bolí je záda a cítí, že jejich střed těla není v kondici. Mají diastázu.


Diagnostika diastázy

Diastáza se vyšetřuje pohmatem, kdy se určuje vzdálenost rozestupu mezi levou a pravou stranou přímého břišního svalu. Vzdálenost se udává podle počtu prstů, které se do mezery mezi svaly vejdou. Lehněte si na záda, uvolněte se a zvedněte natažené nohy do polohy cca 20 cm nad zem. Celý střed těla je aktivní a pokud máte diastázu, uvidíte nad a pod pupkem hrbol, tzv. stříšku. 

Diastáza

Léčba diastázy

Pro zaléčení diastázy je nutné navštívení fyzioterapeuta, který vás vyšetří a ukáže správné cviky. Také vám vřele doporučuji stránku coreyoga. Majitelkou je maminka tří dětí, žena, která si sama diastázou prošla. Má vlastní online cvičební program a na jejím e-shopu si také můžete zakoupit cvičební karty, pomocí kterých budete mít cviky pořád na očích.


Prevence vzniku diastázy

Vyhledejte si vhodné cvičení na aktivaci hlubokého stabilizačního systému a pánevního dna ještě před otěhotněním. Pokud jste se o diastáze dozvěděla až v průběhu těhotenství, vůbec nevadí. Cviky můžete provádět i během těhotenství. Zde platí čím dřív začnete, tím líp. Aktivací břišních svalů a svalů pánevního dna přispíváte i k hladšímu průběhu porodu. Hluboké břišní svaly se podílí na vypuzování plodu a schopnost vědomé relaxace pánevního dna snižuje riziko poškození natržení hráze.


Zdroje:

  • https://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/zaklady_anatomie/zakl_anatomie_I/pages/svaly_bricha.html
  • https://www.kinisi.cz/kinisi-fyzioterapie-hp/clanky-fyzioterapie/posledni/diastaza-po-porodu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *