Cvičení po porodu

Ženské tělo po porodu prochází obrovskou fyzickou změnou. Můžete mít problémy s inkontinencí, diastázou, oslabeným pánevním dnem a celkovým ochabnutím těla. Naše fyzická stránka úzce souvisí s psychickou, proto pokud se necítíte atraktivní a ráda byste své tělo po porodu vrátila tam, kde bylo před ním, zvažte vhodné poporodní cvičení. Na cvičení si dejte tolik času, kolik cítíte, že potřebujete. Cvičení po porodu můžete do své denní rutiny zařadit ihned po porodu. Osobně si však myslím, že v prvních týdnech každá žena potřebuje hodně odpočívat a postupně poznávat své miminko. Navíc mnoho hodin budete trávit kojením, proto na cvičení nebude čas ani chuť.


Kdy s cvičením po porodu začít?

Kdy s cvičením po porodu začít je velmi individuální. Řídila bych se vlastní intuicí a zdravotním stavem. Jakmile ucítíte, že se cítíte lépe, jistější, rány po porodu jsou zahojené, s miminkem jste si už na sebe zvykli a máte zajetou určitou rutinu, může to být signál, že jste připravené s cvičením začít. Samozřejmě je také důležitý fakt, že se hýbat chcete a chybí vám to. Pro každou ženu je pohyb jinak prioritní. Jsou ženy, které se před těhotenstvím hodně hýbaly, byly aktivní, a tak jim pohyb přirozeně chybí mnohem více než ženám, které na velké množství pohybu nebyly zvyklé. Určitě není dobré se do ničeho nutit. Zároveň si myslím, že krátké cvičení každou ženu uvolní a pomůže ji překonat únavu nebo nedostatek energie, které jsou v mateřství běžné.


Před samotným cvičením bych doporučila návštěvu fyzioterapeuta. Tělo po porodu prochází obrovskou změnou, proto je dobré nechat se fyzioterapeutem zkontrolovat. Můžete mít například diastázu a tu určitě není dobré podcenit, ale je zapotřebí ji pomocí správných cviků dobře zaléčit.


Cvičení po porodu


K čemu je cvičení po porodu dobré?

  1. Posílíte svaly pánevního dna a tím podpoříte zavinutí dělohy do normální velikosti
  2. Posílíte břišní svaly a obnovíte jejich sílu a pružnost
  3. Uvolníte napětí v oblasti krční páteře a v ramenou, které je způsobené nošením miminka
  4. Posílíte bederní páteř, která v těhotenství nesla velkou váhu navíc
  5. Zlepší se vám krevní oběh v oblasti prsou
  6. Zlepší se držení těla a udržení správného svalového napětí
  7. Udržíte pružné a pohyblivé vaše klouby, které ženy získávají v těhotenství
  8. Odlehčíte oblast pánve a podpoříte normální zakřivení páteře
  9. Podpoříte vyplavení endorfinů a tím získáte energii a snížíte únavu
  10. Zrelaxujete tělo i mysl

Inspirace a možnosti na vhodné domácí cvičení po porodu je spousty. Mě osobně se velmi líbí online poporodní cvičební program od FyzioFitmáma.


Zdroj:

  • BALASKAS, Janet. Aktivní porod: stručný průvodce přirozeným porodem. Praha: Argo, 2010. ISBN 978-80-257-0178-2.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *