Mlezivo

Mlezivo, neboli kolostrum, je husté žlutavé první mléko. Tvoří se ke konci těhotenství a během prvních tří dnů po porodu. Je velmi vzácné a nebojím se ho nazvat tekutým zlatem. Obsahuje vše, co v prvních dnech vaše miminko potřebuje. Je nabité prospěšnými látkami a bílkovinami.


Důležitost mleziva

Mlezivo je plné protilátek, imunitních faktorů, enzymů a dalších prospěšných látek. Hraje více zdravotní než výživovou roli v životě novorozence. Z výzkumů dr. Ruth Lawrenceové vyplývá, že děti ochuzené o mlezivo mají větší nárůst astmatu, infekcí močového a dýchacího ústrojí, nemocí zažívacího traktu, později obezity a diabetu I. typu. Z toho vyplývá, že pokud se žena rozhodne, že své dítě kojit nechce, měla by v prvních dnech zvážit podání alespoň tolik důležitého mleziva.


Mlezivo

Mlezivo (vlevo) a mateřské mléko (vpravo)

Kolostrum působí také jako projímadlo, což je po narození dítěte velmi prospěšné pro vyloučení smolky – první stolice miminka. Zažívací ústrojí dítěte se tak připraví na přijímání mateřského mléka.


Dítě málo pije

Nedivte se, pokud z vašeho pohledu miminko vypije jen velmi malé množství mleziva a později mateřského mléka. Mleziva je opravdu málo, ale také bohatě stačí, pokud vaše miminko během prvních dnů polkne alespoň pár doušků. Jeho hladina cukru se tak udrží na ideální hodnotě. Pokud jste nervózní z toho, že vaše miminko málo pije, nezapomeňte, že je jeho žaludek velký jako třešeň. To opravdu není moc. 🙂


Dítě ztrácí na váze

Lékaři a laktačních poradkyně ví, že pětidenní dítě ještě většinou nedosáhne své porodní váhy, ale to není důvod k tomu, aby bylo nutné zařadit umělé mléko. Laktační poradkyně moc dobře poznají, které dítě skutečně příkrm potřebuje. Všechny děti po porodu v prvních dnech trochu váhy ztratí a to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou kojeny. Váhovou ztrátu obvykle doženou v deseti až čtrnácti dnech.


Většina úbytku na váze je způsobena vyloučením smolky. Smolka je první stolice miminka, které brání střevům, aby se k sobě v období vývoje přilepila. Úbytek na váze je způsoben přirozenou ztrátou tekutin. Zdravé donošené děti ztratí 5 – 7 % porodní váhy během prvních dnů života.


Příroda děti k příchodu na svět připravila tím, že jim naplnila játra a ostatní životně důležité orgány dostatkem živin v podobně glykogenu. Opravdový hlad se u novorozenců většinou dostavuje třetí den po porodu, kdy se už v prsou začíná tvořit mléko.


Mějte na paměti, že chování novorozence se může lišit vlivem podání léků matce během porodu.


Zdroj:

  • GASKIN, Ina May. Průvodce kojením. Praha: Argo, 2011. ISBN 978-80-257-0483-7.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *